V jedinečné atmosféře, s nadšením a optimismem

V sobotu bude zahájen Festival RE:PUBLIKA

24.05.2018 16:30

    Jihomoravská metropole žije závěrečnými přípravami na oslavy dvou významných výročí. Před 100 lety vznikla samostatná Československá republika, před 90 lety – 26. května 1928 – byla v areálu nově vybudovaného výstaviště zahájena monumentální Výstava soudobé kultury v Československu (navštívilo ji 2,8 milionu lidí). Na výstaviště se vrátí divadlo, kino a kavárna. Je připravena spousta zábavy, poučení a sportu, uskuteční se desítky koncertů a výstav, návštěvníci zažijí mnohá víkendová překvapení.

    Čeká nás oslava století, akce, jaká tady dosud nebyla – slibují organizátoři Festivalu RE:PUBLIKA. Brány brněnského výstaviště se otevřou v sobotu 26. května 2018 ve 12 hodin. Přítomni budou předseda české vlády Andrej Babiš, předseda slovenské vlády Peter Pellegrini a další hosté. Festival potrvá do 17. června, vstup do areálu je zdarma.

    Nabídka festivalu je vpravdě bohatá a pestrá: Čtyři víkendy, 23 dní. – Více než 300 historických praporů, 74 koncertů, 67 divadelních a 28 tanečních představení, stovka filmů, 55 besed, diskusí a autorských čtení, 25 výstav a 24 komentovaných prohlídek. – Větrná, světelná a audiovizuální instalace. – 32 druhů sportů, 12 sportovišť. – 1 918 randících osob, devět velkoformátových pláten, Muchovy plakáty, 14 specialit prvorepublikové kuchyně, speciální kolekce nanuků a 1 918 piv gratis.

    Festivalový program se opírá o deset hlavních pilířů:

100 let a 100 knih
    Hlavní část expozice v pavilonu Morava bude tvořit stovka českých knih pro dospělé čtenáře a stovka knih pro děti. To nejlepší z naší literatury! Návštěvníci si mohou v knížkách zalistovat, zavzpomínat na léta, kdy je četli.

Avant Garde
    V pavilonu G1 najdou návštěvníci vše, co patří ke Svobodnému městu – náměstí, dětské hřiště, kino, byt, dílnu, reklamy, poutače, chrám i sklad. Výstavní koncept tvoří skulpturální architektura H3T společně s instalacemi designérů. Nechybí Archiv kódů, představující slavné předměty, české designové ikony.

Brno folklorní
    V programu se představí soubory z Moravy, Čech a Slovenska, ale také účinkující z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Polska, Rakouska, Slovinska či Ukrajiny.

Dance Brno 100
    Doposud nikdy v historii se nesetkaly na jednom místě národní balety z tolika zemí. Přijedou nejlepší tanečníci z České republiky, Chorvatska, Maďarska, Polska, Slovenska, Srbska, Rakouska, Slovinska a Ukrajiny. Představení se ponesou v moderním duchu, každý divák si určitě přijde na své.

EX:PO
    Jako město nového začátku představí jihomoravskou metropoli spisovatelka a sociální architektka Kateřina Šedá. Připravuje setkání 959 nezadaných mužů a 959 nezadaných žen.

Příběhy fotek
    Festival RE:PUBLIKA vytvořil veřejně přístupnou databázi neznámých rodinných příběhů a s nimi souvisejících fotografií. Najdete ji na
www.republikafotky.cz.

Re:lax zóna
    V pavilonu V se bude prezentovat několik desítek sportů. K dispozici budou lezecká stěna, tatami, hřiště na házenou, badminton a basketbal. Návštěvníci se zde potkají se sportovními legendami, svezou se na netradičních kolech, kolečkových lyžích a bruslích, nebo si zaveslují přes Republiku.

Slovanská epopej
    Výstava "Alfons Mucha: Dva světy" představí devět největších autorových pláten vytvořených v letech 1912–1916. K vidění bude 136 Muchových plakátů a další artefakty z jeho tvorby. O výstavě jsme psali
26. 4. 2018.

Snímeček, prosím?
    O víkendech na výstaviště zavítají přední fotografové Antonín Kratochvíl, Jan Šibík, Jindřich Štreit, Dita Pepe, Karel Cudlín, Tomáš Třeštík, Markéta Navrátilová a Bohdan Holomíček. Každý z nich vytvoří originální fotografický dokument, osm odlišných pohledů na festival.

Vystavujeme výstaviště
    Brněnský architektonický manuál (BAM) pozve návštěvníky každý den v 17 hodin na komentované procházky, na výstavu Sousedství – Adolf Loos & Viktor Bauer. Na webu
www.bam.brno.cz je k dispozici úplná podoba nové stezky s výstižným názvem Výstaviště Brno 1928–2018. Obsahuje dobové i současné fotografie, texty k jednotlivým výstavním pavilonům a odkazy na mnohdy skrytá výtvarná díla, nacházející se v areálu výstaviště.

    Témata jednotlivých víkendů: 26.–27. 5. Opening víkend, 1.–3. 6. Rodinný víkend, 8.–10. 6. Prvorepublikový a folklorní víkend, 15.–17. 6. Finále grande.

    „Z roku 1928 jsme se pokusili převzít jedinečnou atmosféru, nadšení a optimismus,“ říká kreativní ředitel festivalu Pavel Anděl. „Chceme, aby se lidé bavili, aby je festival obohatil, aby se do Brna vraceli. Slibujeme si to, co si přál už Jindřich Chylík v průvodci k výstavě v roce 1928: Nechť jest naše výstava důstojnou přehlídkou výsledků kulturní práce u nás, která, jak jsme přesvědčeni, může býti mladému našemu národu ke cti. Všem, kdož ji vykonali, k chloubě, těm pak, kdož ji navštíví, k poučení a povzbuzení, a všem vespolek radostnou příležitostí k oslavě prvního desetiletí našeho státu.“

    Organizátoři Festivalu RE:PUBLIKA očekávají, že spojení symboliky vzniku Československa a výročí výstaviště, doplněné bohatým programem a zahájením jedinečné výstavy Alfonse Muchy, přiláká do Brna několik desítek tisíc návštěvníků. Současně s oslavami bude spuštěn web mapující nejvýznamnější akce, které se na výstavišti udály za uplynulých 90 let. Vznik veletržního areálu a Výstava soudobé kultury v roce 1928 byly naprosto zásadními událostmi nejen pro moderní historii Brna, ale i celého Československa. Vznikla silná veletržní tradice, která zcela zásadně formuje moderní tvář jihomoravské metropole.  (jbo)