Zajímají vás módní trendy a novinky pro sezonu 2015/2016?

V sobotu začínají mezinárodní veletrhy STYL a KABO

18.02.2015 17:45

    Tradice veletrhů STYL a KABO na brněnském výstavišti sahá do roku 1993, jsou pořádány vždy na jaře a v závěru léta. Hned v úvodu se sluší zdůraznit, že jsou to jediné mezinárodní kontraktační veletrhy módy, obuvi a koženého zboží v teritoriu České republiky a Slovenska. Obdobné přehlídky pořádají pouze Velká Británie, Dánsko, Švédsko, Francie, Itálie a Španělsko.

    Letošní ročník přináší opět jedinečnou možnost seznámit se s aktuálními trendy a novinkami a navázat přímé odchodní kontrakty s partnery nejen v České republice. Obě přehlídky začnou – na rozdíl od minulosti – už v sobotu 21. února a potrvají do pondělí 23. února 2015. Pořadatelé očekávají, že tato změna bude pro STYL a KABO značným přínosem. Vystavovatelé totiž nebyli schopni v neděli obsloužit všechny návštěvníky. Jakési „rozmělnění“ víkendového zájmu do obou dnů by se mělo projevit větším klidem a menší nervozitou u jednotlivých stánků. Většina vystavovatelů tuto změnu přivítala.

    Snad neuškodí několik čísel. Na letošním ročníku veletrhů STYL a KABO se představí 239 vystavovatelů (767 značek) ze sedmnácti zemí. Nově se přihlásilo 43 firem, českých výrobců bude zastoupeno 63, toho téměř 50 úplně poprvé. Největší zahraniční účastí se pochlubí Německo, Polsko a Slovensko, početná bude také účast Řecka a Rakouska. Mezi tisíci novinek nebudou chybět prodejní hity pro podzim a zimu 2015/2016. Více než 7 400 čtverečních metrů výstavní plochy v pavilonech P a F nestačilo zájmu vystavovatelů, pro některé se jen stěží hledalo místo. Pořadatelé očekávají, že na veletrhy zavítá více než pět tisíc odborných návštěvníků, především obchodníků a nákupčích.

    Na veletrhu STYL bude k vidění nejen dámská a pánská konfekce, ale i těhotenské, kojenecké a dětské oblečení, móda v nadměrných velikostech, pletené oděvy, spodní prádlo, plavky a plážové oblečení, oděvy z kůže a kožešin, džínová móda, punčochové zboží, módní doplňky, bižuterie, látky a textilní galanterie. Návštěvníci veletrhu KABO si prohlédnou obuv, koženou galanterii, doplňkový sortiment, přírodní usně a obuvnické či galanterní komponenty. Pro letošní ročník jsou charakteristické dva trendy. Je to především návrat dřívějších českých i zahraničních vystavovatelů, kteří v Brně nebyli zastoupeni třeba tři nebo i více roků. A za druhé – úspěšní vystavovatelé výrazně zvětšili plochy, na nichž předvedou své výrobky.

    Tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová na tiskové konferenci zdůraznila, že obuvnickému oboru se v poslední době vcelku daří. Značným problémem je snad jen nedostatek kvalifikovaných pracovníků, proto jsou na pořadu dne úvahy o tom, jak zvyšovat vzdělání lidí v obuvnickém oboru. Řada odborných škol zanikla, další se věnují jiným specializacím. Mnohé firmy, které vyrábějí obuvnické zboží v Asii, uvažují, že přesunou výrobu do Evropy, neboť zdejší výrobci jsou schopni reagovat na požadavky trhu mnohem pružněji. Nehledě k tomu, že i v Asii se postupně zvyšuje cena práce.

    Novinky a další informace vystavovatelů najdete ZDE (bude pravidelně aktualizováno).

    Součástí obou přehlídek bude bohatý doprovodný program. Jen namátkou – v sobotu se uskuteční panelová diskuse na téma „Zkušenosti s reklamacemi po prvním roce Nového občanského zákoníku“ a přednáška „Trendy pro podzim/zima 2015–2016“ (nizozemská odbornice Elle Haeser), odpoledne budou předána ocenění „Česká kvalita“ a „Žirafa – zdravotně nezávadná obuv“. Oprávnění používat tyto značky od minulého veletrhu KABO, tj. od srpna 2014, získaly firmy Bokap Dyjákovičky, Jonap Paseka, Konsorcium T+M Blansko a První krůčky Šakvice. V neděli dopoledne budou oceněny osobnosti roku v textilním a obuvnickém průmyslu. Poté pokračují odborné přednášky na téma „Nové technologie a materiály využívané v obuvnické výrobě“ (Ing. Michal Špaček) a „Zvýšení prodejů, lepší logistika, rychlé inventury RFID“ (Ing. Petra Fuchsíková, Ph.D., a Ing. Jan Rydval). V pondělí je pak na programu mezinárodní setkání „Krok k udržitelnosti obuvnické výroby v Evropě – Step to Sustainability“. Chybět nebudou ani tradiční módní přehlídky, ukázky z tvorby studentů odborných škol, připravena je prezentace modelů od dvaceti českých návrhářů k 20. výročí časopisu ELLE, stejně jako výstavka výtvarných prací studentů SUPŠ Uherské Hradiště v rámci soutěže „Veselá bota“.

    Na závěr snad ještě několik zajímavostí. Na veletrzích STYL a KABO bude představena unikátní multifunkční kabelka, která hřeje a dobíjí mobilní telefon. Belgická značka HERMAN představí kompletní nabídku klobouků a čepic, které určitě potěší svými svěžími barvami. K vidění budou kabelky, aktovky, peněženky, opasky a rukavice z krokodýlí a hadí kůže. Společnost TIMEHOUSE Czech představí hodinky, jejichž číselník i řemínek lze vyměnit podle oblečení, nálady či příležitosti. A slovenská společnost HUJO vystaví kvalitní podrozměrnou obuv od velikosti 33 a dětské polobotky a mokasíny od velikosti 31.

    Další mezinárodní veletrh módy STYL a mezinárodní veletrh obuvi a koženého zboží KABO se uskuteční od 22. do 24. srpna 2015.  (jbo)