Bohatý podzimní program pro děti i dospělé

V Zoologické zahradě Brno stále něco zlepšují

31.10.2013 21:10

    S odstupem času nabízíme několik nových informací pro příznivce Zoologické zahrady Brno. A dodejme rovnou, že návštěvníci se mají na co těšit – v nejbližších dnech i v blízké budoucnosti. Město Brno totiž získalo spolu se zoologickou zahradou dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Díky tomu se v polovině října 2013 rozběhla stavba tří nových expozic v celkové částce téměř 52 milionů korun.

Budují nové expozice

    V sousedství indiánské chýše a výběhu pro vlky bude postavena průchozí voliéra orlů bělohlavých, spojená s výběhy pro ursony kanadské a skunky severní. Technicky náročnou stavbu (obrázek vlevo) na tiskové konferenci představil autor projektu Ing. arch. Vratislav Danda. Ocelová konstrukce bude shora uzavřena nylonovou sítí, vstup povede chodbou proraženou ve skále z umělého kamene. Návštěvníci se dostanou do bezprostřední blízkosti orlů, přitom však bude konstrukčně zamezeno úniku ptáků z voliéry. Spojením se dvěma menšími výběhy a obrovskou patnáctimetrovou sekvojí tak vznikne další díl mozaiky, navazující na komplex Beringie.

    V nejvyšší části Mniší hory, v místě současné vyhlídky před výběhem Safari, vyroste africká vesnice Kalahari (obrázek vpravo). Repliky osmi chýší domorodých Afričanů se stanou součástí uceleného komplexu Kalahari. Návštěvníci odtud budou pozorovat drobné africké zvířectvo a také lagunu plameňáků „Naivasha lake“. V dalších letech bude v sousedství postaven i nový lvinec a gepardinec a ve výběhu Safari nádrž pro hrochy.

    Dosud nevyužitou stráň pod Exotáriem, což je pavilon exotického ptactva, a prázdný prostor podél komunikace mezi dolní a horní částí zahrady vyplní průchozí expozice klokanů. Celým areálem povede naučná stezka, na níž se návštěvníci dostanou do přímého kontaktu se zvířaty. Součástí areálu bude i skála vyzdobená napodobeninami maleb původních obyvatel Austrálie – Aborigines. 

Panda si zvyká na nový domov

    Barevnou podzimní atmosféru Zoologické zahrady Brno minulý týden doplnila nová obyvatelka – panda červená (Ailurus fulgens). Čtrnáctiměsíční samice se narodila na jihovýchodním pobřeží Norska. Dostala jméno Pandora. Ihned po příjezdu byla umístěna do nově upraveného venkovního výběhu pavilonu exotického ptactva. Daří se jí velmi dobře, je čilá a už si zvyká na nové prostředí.

    Panda červená žije v jižní Číně a v Myanmaru (Barmě), v lesích v podhůří Himálaje. Vyskytuje se i v nadmořských výškách převyšujících 4 000 metrů. Je to jediný žijící zástupce čeledi Ailuridae, příbuzné lasicovitým, medvídkovitým a skunkovitým šelmám. Brněnská zoo ji dosud nechovala. Kromě pěti prstů otočených dopředu má na nohou i kostní výrůstek – jakýsi „šestý prstík“, kterým si přidržuje větvičky. Její oblíbenou potravou není jen bambus, nepohrdne ani různými kořínky, plody, výhonky či masem a vajíčky. Má kulatou hlavu připomínající kočku a dlouhý huňatý ocas, který je na červeném podkladě tmavě kroužkován. Je to noční živočich, ve dne tráví hodně času spaním. Pokud si však návštěvníci zoo přivstanou a přijdou ráno, nebo naopak navečer, je veliká šance, že pandu červenou uvidí v plné aktivitě.

Umca už se koupe v bazénu

    Samci ledních medvědů jsou v zoologických zahradách vždy v září oddělováni z důvodu „předpokládané březosti“ samic. Pokud se koncem roku ukáže, že medvědice není březí nebo po porodu mláďata nepřijme, vracejí se samci zpět do výběhu. Medvěd Umca byl v minulosti na tuto nezbytnou dobu vždy transportován do jiných zoologických zahrad. Ukázalo se však, že stres spojený s převozem je tak velký, že bude výhodnější vybudovat záložní výběh. Letos přibyl i nový bazén o velikosti 5 x 10 x 2,5 metru. Ve čtvrtek 31. října 2013 si ho Umca za přítomnosti novinářů poprvé vyzkoušel. Zprvu se zdálo, že se mu do vody příliš nechce, udělal jen pár nesmělých krůčků a opět se vrátil. Po několika minutách váhání se však fotografové přece jen dočkali. Zvědavost a touha po chladivé koupeli zvítězila…

    K novému výběhu nebude mít veřejnost přístup. Všechny milovníky ledních medvědů však ujišťujeme, že Umca má v záložním výběhu s bazénem veškerý komfort. Až se mláďata Kometa a Nanuk „vystěhují“ z Brna do nového bydliště (zatím ještě není jisté, zda to bude na jaře nebo až na podzim), počítají v zoo s úpravou hlavního výběhu tak, aby tam lední medvědi měli co nejlepší podmínky.

Vyfotili a vyhráli…

    A ještě jedna radostná zpráva. Soutěž „Vyfoť se a vyhraj“, kterou připravila brněnská zoologická zahrada pro základní a střední školy, už zná své vítěze. Podmínkou účasti byla originální skupinová fotografie v areálu brněnské zoo s přáním k šedesátinám zahrady v délce 60 písmen. O výhercích rozhodovala zpěvačka Ewa Farna společně se zástupci Zoo Brno a pořádající agentury Time4event. Zvítězili studenti Střední školy potravinářské, obchodu a služeb, obor fotograf, Charbulova ulice, Brno. Odměnou jim bude sobotní osobní setkání s Ewou Farnou v zoo a zdarma lístky na její koncert v Kulturním centru Semilasso. Druhé místo patří skupině dětí z Anglické ZŠ Mendlovo náměstí, Brno, třetí jsou děti ze školní družiny ZŠ Úvoz, Brno. Je pro ně připraven zážitkový program v Zoo Brno s opékáním špekáčků. Soutěž bude slavnostně vyhodnocena v sobotu 2. listopadu 2013 ve 14 hodin odpoledne. Zpěvačka Ewa Farna při té příležitosti adoptuje koně Převalského.

Vítězný snímek studentů oboru fotograf SŠPOS, Charbulova ulice 106, Brno.

 

Halloween spolu se zvířaty

    Pokud se nebojíte strašidel, přijďte v sobotu 9. listopadu 2013 do Zoologické zahrady Brno společně oslavit Halloween. Součástí bohatého programu bude strašidelná večerní komentovaná prohlídka, pochutnáte si na dýňových specialitách, nebude chybět soutěž o nejstrašidelnější dýni a ohňová show Dua In Flamenus – souznění ohně, hudby a tance. Vezměte s sebou pouze nářadí na dlabání, dýně budou v zoo k dispozici. Pestrý program začíná v 16 hodin.  (jbo)

 

Vlevo: Ing. arch. Vratislav Danda novinářům vysvětlil, jak bude vypadat průchozí voliéra orlů bělohlavých. – Vpravo: Lední medvěd Umca poprvé vyzkoušel chladivou koupel v novém bazénu.

Foto: Petr Michl