Vánoce začínají v listopadu

21.11.2014 18:35

    Brněnské vánoce 2014 budou slavnostně zahájeny v pátek 28. listopadu 2014 v 16.30 hodin. Půl hodiny nato se rozsvítí vánoční strom s třiceti tisíci LED diodami, stovkou světelných blesků, padesátkou padajících světel a patnácti světelnými zlatými koulemi. Kromě stromu bude vánočním osvětlením vyzdoben i celý historický střed Brna včetně ulic Joštova, Starobrněnská, Dominikánská, Jánská, Orlí, Kobližná, Česká, Květinářská a Šilingrovo náměstí. „Pro zajímavost, celkem více než půl milionu LED diod v ulicích centra Brna má příkon zhruba jako jedenadvacet varných konvic,“ uvedl generální ředitel Technických sítí Brno, a. s., Ing. Jaromír Machálek, MBA.

    Na náměstí Svobody bude nainstalováno celkem dvaašedesát prodejních stánků. Na zastřešeném pódiu vystoupí nejen profesionální umělci, jako Felix Slováček, Poutníci, Jiří Zonyga nebo Big Band Gustava Groma, ale i žáci brněnských škol a další sbory, spolky a sdružení. Vánoční atmosféru dokreslí zvířátka v ohrádce, zvonička pro štěstí, betlém řezbáře Jiřího Halouzky a Ježíškova pošta. Tradiční součástí Vánoc bude sbírka Českého červeného kříže, jejíž výtěžek bude opět věnován dětem z dětských domovů. „I letos program Brněnských Vánoc doplní brněnská specialita – každodenní projekce zimního kina na náměstí Svobody,“ informovala ředitelka TIC města Brna Petra Kačírková.

    Provozní doba trhů bude od 28.11. do 23.12. denně od 9 do 21.30 hodin (stánky nenabízející občerstvení mohou zavřít již v 19.30 hodin). Čtyři velké stánky s občerstvením budou fungovat až do 1.1.2015. Kino bude promítat od 19 do 20.30 hodin, v období od 25.12. do 29.12. začne již v 18 hodin. Výjimečnou událostí bude návštěva dánského velvyslance Christiana Hoppeho, který 13. prosince v 17 hodin pokřtí almanach vydaný k devadesátému výročí umístění Vánočního stromu republiky na náměstí Svobody v Brně. Brněnské Vánoce skončí 11. ledna 2015 likvidací vánočního stromu.  (jis)

 

Foto z tiskové konference: Jiří Smutný