3. červen 2017 – Den bezpečnosti na brněnském výstavišti

Veletrhy integrovaného záchranného systému

26.05.2017 11:05

    Ve středu 31. května 2017 se pro odborníky i širokou veřejnost znovu otevřou brány brněnského výstaviště. Tentokrát je na pořadu trojlístek bezpečnostních veletrhů – IDET, PYROS a ISET. Slavnostního zahájení se zúčastní prezident ČR Miloš Zeman. Zatímco IDET skončí už v pátek, přehlídky PYROS a ISET budou pokračovat ještě v sobotu 3. června. Dospělí i děti se mají na co těšit. Právě na sobotu je totiž naplánován Den bezpečnosti na brněnském výstavišti. V pavilonu Z a na volných prostranstvích předvedou svoji techniku hasiči, státní a obecní policisté, celní služba, vojáci, záchranáři, vězeňská služba i státní správa hmotných rezerv.

    Bezpečnostní veletrhy lze bez nadsázky označit za prestižní přehlídku obranných, protipožárních a bezpečnostních technologií ve střední a východní Evropě. Jsou významnou platformou pro prezentaci nejnovějších zařízení využívaných bezpečnostními složkami státu. Zároveň slouží jako proexportní nabídka firem, které se touto oblastí zabývají. Letošní ročník se koná v době rostoucích bezpečnostních rizik a stoupající ochoty vlád investovat do obranných technologií. Českému průmyslu se tak naskýtá mimořádná příležitost komplexně prezentovat svoji nabídku potenciálním zákazníkům z celého světa.

    Do Brna přijede 518 firem z 31 zemí. Mimořádný zájem je především o veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. Představí se na něm 390 firem, což je přibližně o 15 procent více než před dvěma lety. Nejvíc vystavovatelů bude z Turecka, Rakouska, Slovenska a Německa. V nabídce doprovodného programu nechybějí besedy a přednášky, finále středoškolské soutěže v kybernetické bezpečnosti a hackerská soutěž pro veřejnost. Obecní policisté ze zemí Visegrádské čtyřky budou debatovat o migraci, mezinárodní spolupráci, legislativě a moderních technologiích.

    Letošní expozice Ministerstva obrany a Armády ČR se ponese v duchu hesla „Moje srdce bije pro armádu“. Bude to symbolické poděkování vojákům, kteří dělají svoji práci s maximální profesionalitou a zodpovědností, ale také příslušníkům aktivních záloh, tedy lidem, kteří mají svá povolání, a přesto jsou připraveni podpořit profesionální armádu. Součástí vnější expozice budou ukázky letištních a terénních hasičských vozů, motocyklů Hradní stráže, zdravotnických automobilů, vrtulníků či polní nemocnice. Novinkou doprovodného programu je sekce věnovaná válečným veteránům. K vidění bude i putovní výstava fotografií „Ten druhý život“, kterou už zhlédlo téměř 10 tisíc návštěvníků v osmi městech ČR. Na kolejišti u pavilonu F budou vystaveny tři vozy Legiovlaku – kovářský a krejčovský vůz a poštovní ambulance.

    Jedním z nosných témat ve stánku Hasičského záchranného sboru bude zjišťování příčin vzniku požárů. Zájemci uvidí ukázky ze skutečných případů či zkušebních požárů. Ve venkovních expozicích bude vystavena speciální technika, kterou využívají profesionální hasiči (třeba ta, co je nasazena v muničním areálu ve Vrběticích).

    Nejbohatší program je připraven na sobotu 3. června 2017. Návštěvníci Dne bezpečnosti na brněnském výstavišti budou mít vstup za 50 korun, děti do 15 let zdarma. Je připravena spousta atraktivních akcí a exponátů. Armáda představí své nejmodernější vybavení, zájemci si mohou vyzkoušet simulátor opilosti či laserovou střelnici. K vidění bude tanková bitva modelů v měřítku 1:6 a také terénní polygon IDET Arena s živými ukázkami armádní a policejní techniky. Profesionální záchranáři ukáží, jak správně postupovat při dopravní nehodě nebo jak poskytnout první pomoc.  (jbo)

 

Partnerskou zemí veletrhu IDET 2017 bude Turecko. Na snímku armádní generál Pavel Štefka a generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš (vpravo) diskutují na tiskové konferenci se zástupci velvyslanectví Turecké republiky.

Foto: Jaroslav Bobek