Veřejná sbírka potravin pro lidi v nouzi

07.09.2015 18:45

    Každý Čech, Moravan a Slezan ročně vyhazuje do odpadu v průměru 170 kilogramů jídla. K útlumu takového plýtvání s trvanlivými potravinami je v provozu i v Brně Potravinová banka k sycení nemajetných osob v nouzi v Jihomoravském kraji.
Sváží od prodejních řetězců trvanlivé poživatiny před koncem jejich minimální doby použitelnosti. Dále od výrobců potravin či neprodaná menu z restaurací. Rozdává je bezplatně uprchlíkům, bezdomovcům i společným vývařovnám pro nemajetné seniory a vůbec organizacím, které pracující s chudými rodinami a jednotlivci. Už proto, že v době svobodného tržního hospodářství se pohybuje v ČR na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř jeden a půl milionu lidí.

    Protože se nedokáží postarat o sebe sami, jak jim obnovitelé kapitalismu doporučují, jihomoravská krajská Potravinová banka se sídlem v kasárnách v Brně - Židenicích pořádá od pondělka 14. do čtvrtka 17. září vždy od 14 do 18 hodin veřejnou sbírku potravin. A to v Dělnickém domě v Juliánově a ve vestibulu při vstupu na Úřad městské části Brno - Židenice a konečně i ve Společenském centru Karas. Lidmi přinesené darované potraviny odvezou zaměstnanci Vyškovské charity, brněnské Armády spásy, Naděje do domovů pro seniory, pro matky samoživitelky, pěstounským rodinám atp. Lidé jim mohou pomoci tak, že ze zásob poživatin, kterým už končí záruční lhůta, se zbaví ve prospěch Potravinové banky např. konzerv všeho druhu (masové, rybí a hlavně paštiky), dále polévky všeho druhu (sáčkové, čínské, do hrnečku). Rovněž tak přijímá vřejná sbírka pro potřebné cukr, luštěniny, těstoviny, rýži, olej, sirupy, džemy, kompoty, čaje, mouku, krupičku, piškoty, cukrovinkly pro děti, nápoje v obalech tetrapak a vůbec vše, co se rychle zvláště v létě nezkazí.  (vž)