Na 27. květen připadá Světový den roztroušené sklerózy

Víkendový maraton odstartoval…

25.05.2016 20:25

    V Brně byl ve středu 25. května 2016 zahájen Víkendový maraton projektu Překonej sám sebe. Jeho organizátoři projedou Českou republiku na motocyklech, a všude, kde se zastaví, budou upozorňovat na problematiku roztroušené sklerózy. Projekt sdružuje pacienty, lékaře i veřejnost, informuje o nemoci a díky výrazné pomoci sponzorů přispívá na rehabilitační pomůcky a léčebné pobyty.

    Léčení roztroušené sklerózy je velmi složité, žádné účinné přípravky neexistují. Dostupné léky se zaměřují především na zmírnění obtíží, předcházení novým útokům, zpomalení progrese onemocnění a zabránění invalidity.

    Na úskalí nemoci, léčbu a možnosti podpory pacientů upozorňuje každoročně Světový den roztroušené sklerózy. Letos připadá na 27. května. Organizace, která u nás pomáhá nemocným lidem, eviduje pouze desetinu pacientů. „S roztroušenou sklerózou žije 90 procent lidí, o nichž nic nevíme, nebo oni sami nevědí o možnostech pomoci,“ vysvětluje zakladatel a organizátor projektu Radovan Holub. „Proto jsme přišli s akcí Překonej sám sebe.“

    Lidé mají o nemoci spoustu mylných představ – že žena s roztroušenou sklerózou nemůže mít děti, onemocnění se týká pouze starých lidí, pacienti skončí na vozíku a podobně. Projekt Překonej sám sebe se snaží tyto a podobné mýty vyvracet. „Léčba je nejúčinnější, když se nasadí v raném stadiu nemoci. To vyžaduje včasnou diagnózu. I k tomu bychom rádi přispěli,“ říká Radovan Holub. „Diagnostikovaným chceme zajistit možnost rychlého přístupu k informacím o nemoci. Pacienty se snažíme přesvědčit, že existuje řešení, aby se opět začlenili do plnohodnotného života. U lidí s roztroušenou sklerózou podporujeme naději a dobrou náladu. Proto jsou součástí našeho projektu i zábavné a kulturní akce.“

    Na benefičním koncertu ve dvoraně Městského divadla Brno se představili zpěváci Veronica, Martin Kurc, Kristina Kubíková, Hana Robinson a duo propagátorů brněnského hantecu HlaHoLiM (Honza Hlaváček a Libor Machata), kuchařskou show předvedli pracovníci restaurace Boulevard. V závěru pestrého hudebního a zábavného programu jsme si společně zazpívali ústřední píseň letošního ročníku. Autorka Hana Robinson ji nazvala Romantik.

    Víkendový maraton, který v podvečer vyrazil na cestu po České republice, odstartoval primátor města Brna Petr Vokřál, přítomni byli i ředitel Městské policie Brno Bohumil Šimek a ředitel Městského divadla Stanislav Moša. Patronem projektu je herec Radim Fiala, výraznou mediální podporu poskytly Brněnská televize Btv a Rádio Signál. Ústřední píseň letošního ročníku nazpívalo několik hudebních osobností, mezi nimi i Richard Krajčo a Petr Bende.

    Středeční benefiční koncert se vydařil. Pořadatelé děkují všem organizacím, které přispívají svými dary i jinou formou pomoci na projekt Překonej sám sebe. Rádi tlumočíme. A někdy zase na shledanou… (jbo)

 

Fotografie z benefičního koncertu ve dvoraně Městského divadla Brno: Jaroslav Bobek.