Vírský vodovod pro jižní Moravu má dvacet let

09.12.2013 10:45

    Dvacet let činnosti si připomíná v těchto dnech sdružení budovatelů Vírského oblastního vodovodu. Ten zásobuje upravenou pitnou vodou z VD Vír na Žďársku města a obce na trase k Brnu a pak dál ve směru na Břeclav, kde byla k mání jen nevhodná hořká životodárná tekutina.

    Kvalitní voda nejen pro Brno pochází z podzemního prameniště v Březové nad Svitavou v Pardubickém kraji a z povrchové vodní nádrže Vír v Kraji Vysočina. Z těchto dvou zdrojů je jí dostatek. Brněnské vodárny a kanalizace tedy zrušily dosavadní výrobnu pitné vody z vody říční v Brně-Pisárkách. Čelí tím kritice, že tento zdroj neměly likvidovat, nýbrž zakonzervovat ho jako bezpečnostní rezervu.

    Před čtvrt stoletím investoval český stát čtyři miliardy korun do první části soustavy Vírského oblastního vodovodu na trase Vír–Švařec–Čebín–Brno–Rajhrad. Na stavbu se nedostávalo peněz, dílo vázlo, proto v r. 1993 je převzalo k dokončení sdružení 15 komunálních subjektů, vč. města Brna, zvané Vírský oblastní vodovod. Na dostavbu si vzalo miliardovou půjčku, kterou nyní splácejí spotřebitelé ve vodném a stočném.  Základní trasu vodovodu uvedlo sdružení do provozu v r. 2002.

    V navazujících letech se tento páteřní systém rozšiřoval o přípojky do obcí ležících na trase do Brna. Dál na jihovýchod pokračovalo dílo v letech 2000 a 2001 stavbou 25 km dlouhého přivaděče v úseku Rajhrad–Těšany. V letech 2008 až 2010 přibyl navazující páteřní řad Bosonohy–Nebovidy–Moravany a v letech 2012 až 2012 vznikl další úsek vodovodu Rajhrad–Židlochovice.

    Nyní užívá Vírský oblastní vodovod 44 měst a vesnic, z toho tři v Kraji Vysočina a ostatní v jihomoravském regionu. V příštím roce se má k tomuto systému připojit též skupinový vodovod Střelice. Pokračovat má průběžná obnova a modernizace tohoto zařízení, které se jeví jako dlouhodobý zdroj kvalitní pitné vody nejen pro Brno.  (vž)