Pozvání na výstavu do Technického muzea v Brně

Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka

02.09.2015 21:45

    Na vernisáži výstavy v Technickém muzeu v Brně tentokrát zazněl i zpěv. A bylo to vskutku milé zpestření. Pěvecký sbor z Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích pod vedením ředitele Ing. Miloše Palečka se návštěvníkům předvedl – jak se říká – v plné parádě. Náročné skladby Leoše Janáčka i dalších autorů zněly, jako by je zpívali skuteční profesionálové.

    Ve stálé expozici ve druhém patře muzea byla zpřístupněna výstava „Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka“. Už samotný název napovídá, že na panelech tentokrát přibyly hlavně obrázky psů a lidí, kteří se o ně starají. Důvod je naprosto jasný – brněnská Škola pro výcvik vodicích psů pod vedením Milana Dvořáka si letos připomíná 15. výročí svého založení. A je čím se pochlubit…

    Milan Dvořák je skromný. Příliš toho nenamluví, ale velmi ochotně odpovídá na zvídavé otázky přítomných diváků. Vedoucí oddělení Mgr. Eliška Hluší z brněnského Technického muzea ho doplňuje…

    Škola pro výcvik vodicích psů pro nevidomé zahájila provoz v roce 2000. Po šesti letech intenzivní práce získala certifikát prestižního členství v Mezinárodní federaci vodicích psů (The International Guide Dog Federation), která sdružuje výcvikové subjekty z celého světa. „Museli jsme dokázat, že jsme světoví,“ usmívá se Milan Dvořák. „Získaný certifikát každých pět let obnovujeme. Přijíždějí k nám mezinárodní inspektoři IGDF, kteří sledují a vyhodnocují jednotlivé oblasti výchovy, výcviku i péče o nevidomé klienty.“

    Vodicí psi jsou výbornými pomocníky v pohybu, člověk se s nimi cítí jistější, chůze je mnohem bezpečnější. Zároveň jsou nedocenitelnými kamarády a oddanými společníky, vždy připraveni nechat si nasadit postroj a doprovázet svého pána mimo domov.
Ze školy každoročně odchází k nevidomým lidem přibližně 16 vodicích psů. Za dobu patnáctiletého působení jich bylo vycvičeno a předáno do služby celkem 239. V pečovatelských rodinách právě vychovávají 18 štěňátek a fází speciálního výcviku prochází 16 psů. Více než 80 vodicích psů pracuje v zahraničí – v Nizozemsku, Německu, Polsku a na Slovensku. Mezi plemena, která se pro tuto službu připravují, patří zejména labradorský a zlatý retriever a jejich kříženci, ale též flat coated retriever, královský pudl, německý či bílý švýcarský ovčák.

    Jeden z výstavních panelů nás obzvlášť zaujal. Je to jakési desatero pro kontakt s nevidomým, kterého doprovází vodicí pes. Snad jen pár bodů, které bychom si měli všichni dobře zapamatovat. Vodicího psa nevyrušujte v práci, nedožadujte se jeho pozornosti mlaskáním, pískáním či voláním. Bez vědomí majitele na něho nesahejte, nehlaďte ho, nenabízejte mu pamlsky. Chcete-li nevidomému člověku pomoci, zeptejte se ho nejprve, jestli o to má zájem. A pokud jdete po ulici s vlastním psem, mějte ho vždy na vodítku, nikdy mu nedovolte vodicího psa obtěžovat, očichávat či jinak vyrušovat v práci.

    Na závěr rádi tlumočíme ještě jedno pozvání. O víkendu 25.–27. září se v prostorách Technického muzea v Brně uskuteční doprovodný program k právě otevřené výstavě. Bude to setkání královských pudlů, kteří jsou připravováni pro službu vodicích psů nevidomých lidí, a toto své poslání úspěšně plní. Přijďte se podívat…  (jbo)

 

Vlevo: Pěvecký sbor z Centra sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně-Chrlicích. – Vpravo: Vedoucí Školy pro výcvik vodicích psů Milan Dvořák. – Dole: Snímky z vernisáže výstavy „Vodicí pes – průvodce nevidomého člověka“.

Foto: Jaroslav Bobek