55. MSV Brno 7.–11. 10. 2013 – Hlavní téma: Průmyslová automatizace

Výstaviště opět ožívá veletržním ruchem

04.10.2013 09:46

    Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně letos představí své exponáty 1 550 firem z 28 zemí. Téměř 46 procent z nich bude ze zahraničí, především z Německa, Itálie, Slovenska, Rakouska, Švýcarska, Ruska a Turecka. Největší průmyslový veletrh ve střední Evropě vystavovatelům poskytne nejen příležitost představit své špičkové výrobky, ale také získat nové kontakty a zkušenosti. Hlavním tématem je tradičně průmyslová automatizace. K nosným oborům patří kovoobráběcí a tvářecí stroje, nářadí, svařování, povrchové úpravy, materiály a komponenty pro strojírenství, ale i kompletní systémová řešení, přesahující oborové hranice. Veletrh se uskuteční ve dnech 7. až 11. října 2013.

    Generální ředitel Brněnských veletrhů, a.s., Ing. Jiří Kuliš na tiskové konferenci připomněl dlouholetou tradici strojírenských veletrhů. „Ten první otevřel své brány 6. září 1959. Byl založen jako československý, proto letos chceme zdůraznit česko-slovenskou vzájemnost. Ze Slovenska přijede 77 vystavovatelů,“ řekl. „Veletrh se koná v závěru nejdelší ekonomické recese, je srovnatelný s rokem 2011. Loni byla poněkud jiná nálada, všichni jsme čekali výraznější oživení na trhu.“

Spolupráce s Tureckem

    Partnerskou zemí 55. Mezinárodního strojírenského veletrhu je Turecko. Jeho expozice budou na 500 čtverečních metrech, především v pavilonu Z. Tato země dosahuje v posledních letech velmi dobrých hospodářských výsledků. Loňský nárůst činil 8,5 procenta, v prvním pololetí letošního roku to bylo 4,5 procenta, což je nejlepší výkon ve srovnání s Evropskou unií, a 5. místo na světě. Obchodní rada Velvyslanectví Turecké republiky Necmi Uğurlu připomněl, že hlavním motorem je export. Loňský česko-turecký obchod v objemu 2,3 milionu dolarů lze považovat za zanedbatelný, proto je zapotřebí hledat nové možnosti vzájemné spolupráce. Zatím tomu do značné míry brání vízová povinnost. O nových formách vzájemné spolupráce se bude diskutovat v úterý 8. října 2013 na ekonomické konferenci „Obchodování s Tureckem“ v pavilonu E.

Soutěž mladých strojařů

    Součástí doprovodného programu 55. Mezinárodního strojírenského veletrhu bude 50 konferencí, seminářů, diskusních fór, panelů a workshopů s mezinárodní účastí. Studenti a absolventi středních škol se na výstavišti mohou informovat o pracovních příležitostech ve strojírenství, energetice a dalších příbuzných oborech. Zvláštní pozornost bude letos zaměřena na soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů. V pavilonu A1 změří své síly 150 žáků z 39 středních technických škol a učilišť z celé republiky. Jsou to mladí nadšenci, kteří si zaslouží nejen obdiv, ale především výraznou podporu. Už proto, že zájem o technické obory v poslední době značně poklesl a většina mladých lidí se orientuje na studium humanitních oborů, v nichž stejně do budoucna nenajde uplatnění.

Důraz na autoservisní techniku

    Souběžně s Mezinárodním strojírenským veletrhem se ve dnech 8.–10. října uskuteční zahajovací ročník dopravního veletrhu EUROTRANS 2013. Pro návštěvníky je tento souběh jednoznačnou výhodou, za jedno vstupné mohou navštívit obě akce. V příštích ročnících už bude veletrh s největší pravděpodobností v samostatném termínu. EUROTRANS vznikl přesunem veletrhu užitkových automobilů a servisní techniky AUTOTEC do dvouleté periodicity v lichých letech a rozšířením o téma transportu, logistiky a kolejové dopravy. Většinu z 81 vystavovatelů najdete v hale G2. Přesune se tam i konferenční část veletrhu, což zaručuje lepší sepětí výstavní části a doprovodného programu. Další vystavovatelé budou na volných plochách v okolí haly a na kolejišti v centrální části výstaviště.

Mobilita budoucnosti

    Hlavním doprovodným programem veletrhu EUROTRANS bude konference Mobilita budoucnosti. Předcházela jí série šesti kulatých stolů připravených Centrem dopravního výzkumu ve spolupráci s Veletrhy Brno. Hovořilo se zejména o financování dopravní infrastruktury, udržitelné mobilitě, nákladní dopravě, bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích, výstavbě, údržbě a opravách dopravní infrastruktury a dopravní telematice. Závěry z jednání budou prezentovány v úvodu třídenní konference v pavilonu G2. Účast je bezplatná, návštěvníci se pouze zaregistrují na webu. Součástí doprovodného programu bude i tradiční konference BRNOSAFETY 2013, zaměřená na bezpečnost silničního provozu.  (jbo)