Za zvířaty na brněnské výstaviště

25.06.2013 16:45

    Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky, která se uskuteční ve dnech 27.–30. června 2013 v Brně, patří svým rozsahem k největším ve střední Evropě. Kromě chovatelských technologií, krmiv, veterinární a reprodukční techniky bude v areálu výstaviště 817 hospodářských zvířat, hlavně skotu, ale také prasat, ovcí, koz a koní. Svou účast potvrdilo 178 vystavovatelů z České republiky, Belgie, Německa, Velké Británie, Maďarska, Polska a Slovenska. Výstavní plocha zabírá téměř 20 tisíc čtverečních metrů. Pro vystavovatele jsou zde vytvořeny ideální podmínky.

    První a druhý den bude věnován národním šampionátům. Největší počet zvířat přiveze Český svaz chovatelů masného skotu. Předvede 22 plemen chovaných v naší republice. K hodnocení byli přizváni zahraniční bonitéři, kteří ještě více posílí prestiž soutěžního klání. Svaz chovatelů holštýnského skotu přiveze krávy a jalovice obou barevných variet tohoto mléčného plemene. Tuzemští chovatelé v současné době plně konkurují nejlepším zemím Evropské unie. Na výstavě bude zastoupen i český strakatý skot, který vyniká kombinovanou užitkovostí, s mírnou převahou mléčné produkce.

    Pro každého, kdo navštěvuje podobné výstavy, je pozoruhodné zejména předvádění zvířat – bez ohledu na to, zda je odborník nebo jen laický divák. Letos jsou k dispozici čtyři předvádiště. Součástí výstavy bude i spousta doprovodného programu. Jen namátkou uvádíme kulinářskou show, výrobu a ochutnávky sýrů, opékaných steaků, mléčných a včelích produktů, ukázky dojení mléka či zpracování vlny. Zajímavá bude bezesporu i soutěž mladých farmářů.

    Pro milovníky koní je připraven westernový program, rodeo a noční show Brno Trophy s herečkou a chovatelkou Michaelou Kuklovou. „Na výstavišti najde přechodnou stáj 115 koní nejrůznějších plemen,“ říká tisková mluvčí výstavy Martina Kremlová. „Vyrostou zde tribuny pro diváky, aréna s jezdeckým povrchem, stáje pro koně i stánky prodejců. Součástí výstavy bude i prezentace rančů, farem a agroturistických jízdáren.“

    Nedílnou součástí národních výstav hospodářských zvířat bývají odborná témata. Letos je to „Biomasa“ – moderní slovo, které mnozí lidé používají, aniž tuší jeho přesný význam. (Nedávno nám to v televizi názorně předvedla jedna bývalá politička.) Přitom je to tak jednoduché – biomasou rozumíme veškerou hmotu organického původu (rostlinnou i živočišnou). Přední odborníci budou na dvoudenní konferenci v Brně diskutovat o nových technologických řešeních, možnostech podpory financování investic, legislativě, o výstavbě bioplynových stanic i dalších otázkách souvisejících s využíváním biologicky obnovitelných zdrojů energie. Expozice přibližně dvaceti výrobců a dodavatelů nejrůznějších technologií, techniky a služeb v této oblasti budou umístěny v pavilonu P.

    Naše informace by nebyla úplná, pokud bychom se nezmínili také o mezinárodní výstavě chovatelských a jezdeckých potřeb PROPET (začíná 28. června 2013), mezinárodní výstavě psů INTERCANIS a mezinárodní výstavě koček INTERFELIS (obě začínají o den později). Do Brna přijede 127 vystavovatelů z České republiky, Itálie, Polska a Slovenska. Také v programu těchto přehlídek se počítá s bohatým doprovodným programem. Stačí zajít do pavilonů A1, B a C. Psů zde napočítáme přibližně tři tisíce. Zajímavé budou bezesporu i výstavy zakrslých králíků a ušlechtilých potkanů, mezinárodní soutěž psů INTERCANIS AGILITY, stejně jako soutěž Nej kočka 2013 a spousta dalších doprovodných atrakcí pro širokou veřejnost. Takže si tuto nevšední podívanou nenechte ujít.  (jbo)

 

Snímek z tiskové konference. Mladý adept novinářství Mirek Krupica „zpovídá“ ředitele projektu Jana Kuběnu.

Foto: Petr Michl

 

Aktualizováno:

01.07.2013 07:55

Dodatečně ještě přinášíme dva záběry z výstavy koček INTERFELIS.

Foto: Markéta Zavišková