V brněnské zoo otevřeli novou průchozí voliéru orlů bělohlavých

Zatančit přišli také indiáni

05.07.2014 14:40

    Nedávno jsme v BrnoŽurnálu slibovali, že návštěvníci brněnské zoo se brzy mají na co těšit. Dočkali jsme se… V sobotu 5. července 2014 byla indiánským orlím tancem a symbolickým přestřižením pásky otevřena nová expozice orlů bělohlavých. Průchozí voliéra, která vyrostla v těsném sousedství arktických vlků, patří k největším v českých zoologických zahradách.

    Unikátnost expozice s rozpočtovými náklady 21,3 milionu korun spočívá zejména v řešení nosné konstrukce ve tvaru obráceného komolého kužele s 16 stožáry spojenými v horní části kruhovým prstencem o průměru 30 metrů. Ocelová konstrukce má hmotnost 21 tun. Díky tomuto originálnímu řešení se podařilo spojit dva téměř protichůdné požadavky – vytvořit co největší prostor pro let orlů v horní části a současně minimalizovat zásah do okolí voliéry.

    Primátor města Brna Roman Onderka, který se zúčastnil slavnostního otevření expozice, při rozhovoru s novináři poznamenal: „Už na první pohled je zřejmé, že architektonické a technické řešení expozice je unikátní a zcela odlišné od tradičního pojetí voliér. Ostatně orel bělohlavý, čtvrtý největší orel na světě, který je tradičními indiánskými kulturami ctěn jako posel mezi bohy a lidmi, si to plně zaslouží.“

    Pro zpestření slavnostní nálady zazpíval herec Městského divadla Brno Dušan Vitázek a poté už se nedočkaví návštěvníci vydali 73 metrů dlouhou cestou, z níž se nabízí unikátní pohled do prostoru voliéry s autentickou přírodní scenérií a vodní kaskádou. Obyvateli této nové expozice je nejen pár orlů bělohlavých pocházející ze Zoo Liberec, ale také roční samička urzona kanadského (původem z Antverp) a dva skunkové severní. V doplňkové expozici časem najdou domov i slavné veverky chipmunkové.

    Návštěvníci, s nimiž jsme se dali po slavnostním otevření expozice do řeči, nešetřili slovy chvály a uznání. Většina z těch, kteří viděli průchozí voliéru poprvé, neskrývala své překvapení. Ocenili péči, kterou zoologické zahradě věnuje město, především však úsilí ošetřovatelů i všech ostatních zaměstnanců, kteří v zoo pracují s nadšením a láskou. Je to vidět na každém kroku. Abychom se měli opět na co těšit, zbývá jen dodat, že v dohledné době bude otevřena nová průchozí expozice klokanů a na podzim africká vesnice Kalahari. Tak zase přiďte…  (jbo)

 

Primátor města Brna Roman Onderka, ředitel zoo Martin Hovorka a herci Městského divadla Brno manželé Pavla a Dušan Vitázkovi přestřihli za asistence indiánů pásku… a první návštěvníci vzápětí vstoupili do nové průchozí voliéry orlů bělohlavých.

Foto: Eduard Stuchlík