Země na obzoru – objevujeme Ameriku

21.10.2015 15:45

    Výstava v Pavilonu Anthropos, Pisárecká 5, Brno se koná pod záštitou Její Excelence M. S. Landaveri Porturasové, velvyslankyně Peruánské republiky a Jeho Excelence P. Maceda Riby, velvyslance Spojených států mexických.

    Nový výstavní projekt Dětského muzea MZM, které vede Sylva Brychtová, přibližuje historii a kulturu zaniklých předkolumbovských civilizací na americkém kontinentu. Zábavnou formou se návštěvník seznámí s řadou zajímavých národů, jakými byli Mayové, Olmékové nebo Toltékové z oblasti Mezoameriky, nebo také s kulturou Nazca, Moche, Muisků a Inků z oblasti centrálních And. Je zde možnost obdivovat astronomické a matematické znalosti indiánů, jejich působivou architekturu, duchovní svět, ale také řemeslné a umělecké dovednosti.

    Díky poutavým animacím si můžeme prohlédnout některá mayská města, maysko-toltécký komplex Chichén Itzá se slavnou Kukulkanovou pyramidou a další rekonstrukce staveb. V neposlední řadě se návštěvník bude moci dozvědět, zda skutečně existuje legendární říše El Dorado.

    Výstava je také zaměřena na proslulé objevitele a jejich zámořské cesty. Kromě Kryštofa Kolumba se nám představí Hernán Cortés, Francisco Pizarro či Amerigo Vespucci. Návštěvník se může projít po palubě Kolumbovy lodi Santa Maria a na okamžik se vrátit do doby před více než 500 roky, kdy italský mořeplavec 12. října 1492 doplul se svými loděmi k Bahamským ostrovům a přistál na americkém kontinentu. Pomyslně se tak přenese do prvního setkání lidí Starého a Nového světa, odlišných civilizací, které se doposud vyvíjely nezávisle na sobě.

    Na výstavě jsou exponáty z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, Zoologického a Entomologického oddělení Moravského zemského muzea, ze soukromých sbírek Mnislava Zeleného Atapany a Olgy Vilímkové, Národního technického muzea a Muzea města Brna. Další exponáty zapůjčily – Velvyslanectví Spojených států mexických, Vědecká knihovna v Olomouci a firma ADEVA. Pro návštěvníky se zrakovým znevýhodněním jsou na výstavě připraveny taktilní předměty, zejména archeologické reprodukce včetně popisků a textů v Braillově písmu. Výstavu doprovází řada programů nejen pro rodiny s dětmi, ale také výtvarné workshopy a besedy s promítáním pro širokou veřejnost.

    Výstava bude otevřena od 22. října 2015 do 4.září 2016, otevírací doba út–pá: 9–18 hod, so a ne 10–18 hodin.

Text a foto: Petr Michl