Zemědělci Celní unie a ČR čile spolupracují

02.04.2014 15:55

    Ve spolupráci s Euroasijskou hospodářskou komisí čile spolupracují podnikatelé společného zemědělského prostoru Celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu s Českou republikou.

    Na největších zemědělských veletrzích na východ od Německa – Techagro, Vetex, Silva Regina a Biomass v Brně jednali u kulatého stolu odborníci těchto států o dalších projektech přenosu organizace bohatých českých zkušeností organizace plemenářské práce mléčných a masných plemen skotu, včetně genomového testování a výběru genomových indexů v zemědělských podnicích zemí Celní unie. Pracovní skupina řešila např. vývoz genomateriálu z ČR do Běloruska, včetně řešení problémů s virem.

    Odborníci z ČR postupně zavádějí ve východních zemích standardy EU. Češi mají v duchu odkazu brněnského objevitele genetiky J. G. Mendela tradici ve zvelebování plemen hospodářských i jiných zvířat. Vyvíjejí technologie, mají know-how a ovládají genetiku plemenářství. V zemích Celní unie zakládají i společné zemědělské a zpracovatelské potravinářské podniky.

    V Brně jednala též zemědělská delegace zauralského vysoce průmyslového Chanty-Mansijského autonomního okruhu – Jugra, který posílá do EU obrovské množství ropy a zemního plynu. Na palivo z tohoto důležitého zauralského regionu jezdí v ČR třetina všech automobilů a topí plynem 35 % českých domácností a podniků.  (vž)