Židlochovice v televizi nepřesvědčily

27.01.2014 13:35

    Ostravské studio České televize odvysílalo přímým přenosem ze Židlochovic diskusní speciál ČT 24 Hazard zblízka. Moderátorka Zuzana Tvarůžková zavítala se svým týmem do malého města na Brněnsku zřejmě proto, že patří k mediálně známým bojovníkům za úplné odstranění hazardu ze svých ulic. Vloni navíc zaznamenalo výrazný úspěch, když Ústavní soud v Brně rozhodl o jeho stížnosti na nečinnost Ministerstva financí ČR ve věci zrušení povolení na provozování hracích automatů tak, že vyhověl městu.

    Kromě starosty Židlochovic Vlastimila Helmy v diskusi vystoupili představitelé ministerstva financí, provozovatelů hracích automatů a jejich odpůrců. Argumenty všech stran zněly na první pohled docela logicky, ale prakticky si navzájem odporovaly. Dlouho proto nebylo jasné, jak spor nakonec dopadne. Kdo ale čekal jasné vítězství protihazardních bojovníků, nedočkal se. Starosta Židlochovic sice podepřel svůj postoj čísly o zvýšené kriminalitě, přičítané rozvoji hracích automatů ve městě, ale na některé připomínky zástupce podnikatelů z oblasti „hazardního průmyslu“ nedokázal přesvědčivě zareagovat. Týkalo se to například poznámky, že současný boj proti hazardu je módní politikum, které se vynořilo až v poslední době. Na jasnou otázku, proč se město Židlochovice ozývá až teď, když vlna hracích automatů zavalila město už v devadesátých letech minulého století, kdy nebyla jediná hospoda bez automatu a nikomu to tenkrát nevadilo, vůbec neodpověděl (zde ale nutno objektivně přiznat, že Helma v té době starostou nebyl a nelze ho tedy z toho osobně vinit, byť na druhé straně je od roku 2002 členem městské rady a ovlivňovat tedy tuto záležitost mohl již dvanáct let, a ne až od loňska). Stejně tak se diváci nedočkali rázných reakcí na argument zástupce podnikatelů, že když chce někdo zakázat hazard, ať zruší také například tabákový průmysl nebo výrobu alkoholických nápojů, protože i kouření a alkohol škodí zdraví a celé společnosti a pokud někomu vadí gamblerství, mělo by mu stejně vadit i kouření a alkoholizmus.

    Pořad ukázal, že otázka hazardu, stejně jako mnohé další problémy v naší společnosti, má svůj rub i líc. Zdá se, že boj propagátorů i odpůrců hracích automatů hned tak neskončí.  (jis)