Zoo Brno v boji proti znečištění plasty

02.11.2018 18:15

    Ty obrázky určitě dobře znáte, často je vídáme v novinách či v televizi. Mořské želvy zamotané v rybářských sítích, velryby s žaludky plnými igelitových tašek, mořští koníci držící se vatových tyčinek. Naše planeta je doslova zaplavena plastovými odpady. Organizace spojených národů hovoří „planetární krizi”. Obává se, že do poloviny století bude v oceánech více plastových odpadů než ryb. Přitom PET láhvi trvá 450 let, než se rozloží.

    Většina plastů plave v mořích volně na hladině, kde postupně tvoří ohromná smetiště. Na igelitové pytlíky narazíte v Mariánském příkopu i na opuštěných ostrovech. Odpadům neuniknou ani zvířata a lidé – čtyři pětiny pitné vody na světě obsahují drobné částečky plastů (tzv. mikroplasty). Více než polovina veškerých plastových odpadů, které končí v mořích, pochází z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

    Členem celosvětové koalice, která vyhlásila boj plastovému znečištění, se stala před nedávnem i Zoologická zahrada Brno – jako jediná v Česku a na Slovensku. Činnost tohoto sdružení koordinuje Evropská komise a Program OSN pro životní prostředí. Koalici zatím podpořilo 106 institucí z 33 zemí. V Evropské unii je to 67 organizací. Do příštího roku by se do projektu mělo zapojit alespoň 200 zoo a akvárií. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o hrozbách plynoucích ze znečištění plasty. K širšímu informování veřejnosti by měly napomoci nejrůznější vzdělávací akce či workshopy.

    Země Evropské unie se už dohodly na zákazu jednorázových plastových výrobků. Nebylo to jednoduché. Na vytvoření koalice proti znečištění plasty pracovala Evropská komise 18 měsíců.

    Brněnská zoo se stala součástí koalice díky účasti kurátora chovu plazů, ryb a bezobratlých Mgr. Petra Šrámka na nedávném zasedání Evropské unie akvarijních kurátorů (EUAC) v Anglii, kde se ucházel o členství v tomto prestižním sdružení. Před několika dny mu přišlo vyrozumění, že se jako první z České republiky stal členem. Každý žadatel musí mít příslušné vzdělání, praxi a zejména doporučení tří současných členů.

    „Je to práce celého týmu, který se na Mniší hoře stará o všechna akvária. Zatím jde pouze o členství na zkušební dobu,“ vysvětlil Petr Šrámek. „V následujících dvou letech je nutné prokázat oprávněnost kandidatury. Pro naši zoo to znamená nejen ocenění toho, co děláme, ale i řadu dalších závazků.“  (jbo)