Pozvání do zámku v Budišově na Třebíčsku

Zvířata z celého světa pod jednou střechou

22.04.2014 17:45

    Městečko Budišov leží v trojúhelníku mezi městy Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Velké Meziříčí. Tento kousek Českomoravské krabatiny je velmi přitažlivý jak pro pěší poutníky, tak pro milovníky cyklistiky. Cesty lemované polními kříži, kapličkami a smírčími kameny mizí za obzorem, aby se opět vynořily uprostřed zeleně luk, nebo stínu lesa. Můžete také nasednout na vláček do Budišova.

    Naše městečko je mnohem menší než Třebíč, Náměšť nad Oslavou nebo Velké Meziříčí, ale to, co zde uvidíte je naprostým unikátem. Nikde jinde v této zemi neuvidíte pod jednou střechou rozsáhlejší zoologickou sbírku!

    Na budišovském zámku je už od roku 1990 Moravským zemským muzeem zpřístupněn zoologický depozitář jako jediný v republice pro veřejnost. Uvidíte zde během prohlídky doplněné poutavým výkladem stovky, vlastně tisíce, exponátů vycpanin zvířat z celého světa. Jen opeřenců tu máme na tři tisíce druhů. Chcete vidět nejmenšího ptáčka na světě? Je tu. Ten největší taky. Zajímají vás dravci, papoušci, ledňáčci nebo pěvci? Všichni jsou tu k vidění. V našich sbírkách nechybějí ani čáp bílý a černý, letošní Pták roku, o němž se dovíte mnoho zajímavosti.

    Ve sbírkách máme velké množství savců od těch nejmenších 6 g vážících rejsků až po největší druhy antilop nebo žirafu. Jsou tu vačnatci, kočky, medvědi, opice i tygři. K vidění jsou nejen predátoři suchozemští, ale i ti lovící v letu, nebo číhající pod hladinou. Aligátor, krokodýl, kajman patří k těm největším. Máme tu ovšem i velké plazy, varany, leguány, krajty, hroznýše a želvy. Pro rybáře je tu velká kolekce ryb sladkovodních včetně ukázky celého vývoje kapra. Mořské ryby zastupují rejnok, mečoun, piloun a ježík. Mezi unikátní sběry patří, kromě jiných, exponát žraloka nosatého.

    Rakům, krabům, členovcům, ostnokožcům a korálům jsou věnovány dvě samostatné místnosti. Pestrostí a rozmanitostí tvarů i barev potěší sbírka lastur. Desítky trofejí z loveckých výprav do Afriky, Asie a Evropy zaujmou především oko myslivce.

    Budišovský zámek je ideálním místem pro rodinné výlety. Všechny věkové kategorie si zde najdou něco nového a zajímavého. Jednou z velmi pěkných akcí je provázení žáky budišovské školy, které je v rámci Dne muzeí zdarma, bez časového omezení. Letos proběhne již po dvacáté, a to v neděli 18. května.  (japa)

 

Otevírací doba je od května do konce září takto:

pondělí, úterý: zavřeno
středa, čtvrtek, pátek: 8.00–12.00 h
sobota, neděle: 9.00–11.00 h, 14.00–16.00 h

Objednávky na telefonním čísle: 737 823 873 , bližší informace ZDE.