50 let tapiserie ART PROTIS

14.11.2015 09:45

    Výstava s tímto názvem se koná od 18. do 30. listopadu pod záštitou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála ve výstavních prostorách Křížové chodby Magistrátu města Brna, Dominikánská 1. Přístupna bude od 10 do 17 hodin.

    Vernisáž výstavy pořádané k 50. výročí patentu techniky tapiserie Art Protis proběhne ve středu 18. listopadu v 17 hodin.

    Nová technologie, která byla světovým unikátem, vznikla v někdejším Výzkumném ústavu vlnařském, vynálezci byli František Pohl, Václav Škála a Jiří Haluza. Z výtvarných umělců, kteří stáli u začátků netkané textilie s názvem Art Protis, třeba jmenovat Antonína Kybala, Vladimíra Křečana, Jiřího Rajlicha, Zdeňka Seydla, Jiřího Trnku a Inez Tuschnerovou. Poslední (v abecedním pořadí) jmenovaná využila novou techniku i při tvorbě divadelních kostýmů.

    Na rozdíl od gobelínu, tkaného vlákno po vláknu, se pracuje na ploše, pokládáním vrstev vlny. Art Protis se rychle stal velmi populární technikou, která oslovila řadu známých výtvarných umělců. Oceněn byl zlatou medailí v Montrealu – EXPO 67 i v Ósace roku 1973. V ateliéru ve Vlněně se realizovaly i návrhy významných zahraničních umělců. Třebaže zájem časem poklesl, Art Protis jako zajímavá výtvarná technika přetrvává a ateliér v Brně opět existuje. Jubilejní výstava je nabídkou k prohlídce děl touto technikou vzniklých i připomínkou někdejší slávy Brna – centra textilního průmyslu a tvorby. Lze říci, že slavná éra brněnského Art Protisu byla i zlatou tečkou za velkou a dlouhou érou někdejšího Moravského Manchesteru.  (št)

 

Dagmar Sochorová: Tóny země.