Obnovená inscenace Labutího jezera

Balet baletů opět září

21.02.2019 15:20

    Sto let (na den přesně) od první premiéry Čajkovského baletu Labutí jezero v Brně (bylo to 19. února 1919 v divadle na Veveří) uvedlo Národní divadlo Brno obnovenou premiéru inscenace, patřící ke kmenovému repertoáru této scény. Díky velkorysé dotaci od magistrátu mohlo divadlo obnovit i další inscenace klasického repertoáru, jejichž výprava i kostýmy již dožívaly a spojit tuto obnovu také s choreografickým „znovuzrozením”. Spontánní reakce diváků úterní premiéry v Janáčkově divadle s častými potlesky a závěrečnými ovacemi ve stoje svědčí jasně o tom, že se inscenace povedla a bude diváckým magnetem jak pro Brňany, tak pro návštěvníky města.

    „Nedejte se zmást plakátem, bude to velkolepá a nádherná inscenace s romantickou výpravou i kostýmy,” sliboval před premiérou šéf Baletu NdB Mário Radačovský a zdůrazňoval, že nová podoba tohoto „baletu baletů” zůstává ve všech ohledech krásnou romantickou pohádkou. A vskutku! Balet v tradiční choreografické koncepci M. Petipy a L. Ivanova nově nastudoval (podobně jako dřívější inscenaci, která měla premiéru v prosinci 1999) dlouholetý baletní mistr milánské La Scaly Robert Strajner. Orchestr řídil dirigent Janáčkovy opery Robert Kružík, příslušník nejmladší generace našich dirigentů. Choreograf zvýraznil dějovou linii příběhu a akcentoval čistotu formy a stylu klasického díla. A premiéroví diváci viděli, že jeho snaha o precíznost, ale také úsilí, aby se každý tanečník „cítil ve své roli dobře,” se neminuly cílem.

    Obdiv si zaslouží nejen plné nasazení a výkon hostujících či domácích sólistů – Martiny Arduino, která je první sólistkou milánského Teatro alla Scalla (role Odetty/Odilie), Maxima Čaščegorova, který byl donedávna prvním sólistou Bavorského státního baletu v Mnichově (role prince Siegfrieda), „domácího” Shomy Ogasawary v roli princova přítele a dalších sólistů baletního souboru NdB. Potvrdila se vysoká kvalita celého souboru, včetně sboristek, které v legendárních scénách labutí na jezeře dokázaly publikum okouzlit precízností klasického tance. „Málo se o něm píše, ale je stejně důležitý jako Odetta. Sólistka odejde, ale představení drží sbor. Ten je výborný!,” komentoval výsledek spokojený hostující choreograf.

    Diváci, kteří pamatují dosluhující výpravu dvacetileté předchozí inscenace, zaznamenali největší změny především ve skvělých kostýmech Romana Šolce. Jejich nádhera ovšem nespočívá pouze v kvalitě návrhů, ale také ve vysoké úrovni jejich realizace, v kvalitě materiálů i krejčovské práce. Zmiňme třeba jen černý kostým Odilie s barevnými aplikacemi, díky nimž černá labuť láká jako přitažlivý noční motýl v amazonském pralese. Nebo úchvatnou turnýru Královny v prvním aktu, róby dvorních dam v plesové scéně i kostýmy nevěst! Diváci, uvyklí dnes převažujícímu scénografickému minimalismu, nemohou přehlédnout ani výpravnost nové scény. Její autor Peter Horn v iluzívních kulisách zámecké zahrady a paláce respektoval tradici romantického eklekticismu s důrazem na velkolepost, v exteriérové scéně vytvořil působivou ponurou atmosféru pohádky, kde z mlh nad jezerem vystupují křehké siluety tančících labutí. Publikum, které přiláká pohádkový příběh o nešťastné Odettě, zamilovaném Siegfriedovi a proradném Rudovousovi, tento výtvarný rámec příběhu určitě ocení.

    Šéf brněnského baletu Mário Radačovský trvale úsiluje nejen o obnovu inscenací klasického repertoáru, ale současně pečuje o umělecký růst souboru. Lákání zahraničních hostů, kteří by pomáhali dále posouvat laťku domácího tělesa, k tomu patří. Platí to i o Labutím jezeru: Po Martině Arduino a Maximu Čaščegorovi uvidíme 19. března v roli Siegfrieda prvního sólistu Královského baletu v Londýně Vadima Muntagirova, kterému bude partnerkou první sólistka Baletu NdB Eriko Wakizono. V představení 11. dubna Odettu/Odýlii zatančí Oksana Skoriková z Mariinského divadla v Petěrburgu a roli prince Siegfrieda ztělesní Denis Rodkin z Velkého divadla v Moskvě.

JAN CHMELÍČEK

 

Návrhy kostýmů R. Šolce a scény P. Horna.