Betlém s folklorními motivy

    I v letošním předvánočním čase se vrací na činoherní scénu Městského divadla v Brně osobitá inscenace Betlém, která tam měla světovou premiéru 31. října 2009. Představení jsou na programu od  20. do 22.prosince vždy od 18 hodin. Od prvního uvedení se dočkala 46 repríz.

    Autorský tým inscenace, který tvořili vedle režiséra děkana divadelní fakulty JAMU Zbyňka Srby též emeritní rektor JAMU Václav Cejpek, dramaturg Městského divadla Jan Šotkovský a hudebník Dalibor Štrunc, se rozhodl nesáhnout po existujících lidových hrách a montážích z nich. Rozhodl se vykročit cestou nepoměrně riskantnější. Cestou koláže, která nemíní jen na divadelní scéně oživit líbeznost jesliček, ale chce nahlédnout betlémský příběh z více úhlů. Zařadit jej do širšího biblického kontextu, vzrušovat současným pohledem, provokovat montáží zdánlivě nesourodých prvků.

    V textu inscenace se kromě starozákonních i novozákonních motivů a fragmentů z českých lidových her objevují i překlady z lidových her polských, valašský písňový folklor, songy skupiny Cimbal Classic, texty Franze Werfela, Milana Rúfuse nebo Ladislava Fukse. Cílem není destrukce vánočního příběhu. Je jím sugestivní zážitek. Bohatá a poutavá podívaná, která nahlídne onu historku, kterou zdánlivě všichni znají, ve vzrušivě nečekaném světle. Narodil se Kristus Pán... ovšem chybět vskutku nesmí a nebude. Nedílnou součástí představení je hudba Dalibora Štrunce nahraná souborem Cimbal Classic, volně vycházející nejen z moravských vánočních tradic. Baladičnost příběhu podtrhují na scéně i dvě živé kapely – hudecká a klezmerská a děti ze souboru Primavera. Režisér Zbyněk Srba odvedl mistrovskou práci, dokládající, že folklor byl pro něho vždycky obrovskou inspirací. Už jeho diplomová práce na pražské DAMU v roce 1986 nesla název Folklorní inspirace v moderním divadle. Potvrdil to v celé řadě svých inscenací a to i v Národním divadle pražském i brněnském.

    Brněnské Národní divadlo má ve svém repertoáru pro adventní čas už od 2. prosince 2007 scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby na scéně Mahenova divadla v nastudování souborů činohry, opery a baletu. Tato pozoruhodná inscenace slavného Rybova díla s lidovými pastorálními prvky se dočkala 31 repríz a letos bude na programu od 2. prosince sedmkrát.

Připravil: BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Foto: jef Kratochvil