Blízká setkání divadelního druhu

09.04.2013 11:05

    V roce 1990 vznikla v Brně idea s cílem založit tradici pravidelných setkání v tehdejší Československé republice existujících tří vysokých divadelních škol. Studenti herectví, ale i režie a dalších divadelních oborů zde měli představit své inscenace, porovnat i konfrontovat výsledky své práce a snažení.

    Projekt s názvem Setkání/Encounter vstupuje letos již do 23. ročníku! Dávno se již nejedná o tvůrčí dílnu dvou našich a jedné slovenské školy, ale o jedinečný mezinárodní festival, který svou tradicí, ale i rozsahem nemá zřejmě ve světě obdoby. Každoročně se do Brna sjíždějí studentské soubory nejen z evropských zemí. Pokud jde o světadíly, chybí už jen účastník ze země protinožců, ne ale tak docela, jak na tiskové konference upřesnil ředitel festivalu profesor Petr Oslzlý. Austrálie sice zatím nevyslala do Brna studentský divadelní ansámbl, měla však již svého zástupce v porotě. Když už padla zmínka o porotci, dodejme, že festival není soutěžní, pětičlenná porota ze tří zahraničních a dvou tuzemských odborníků však udílí ocenění s názvem Marta.

    Letošní Setkání/Encounter se bude konat ve dnech 16. až 20. dubna. Hostitelem je jako každoročně domácí Divadelní fakulta JAMU. Při výběru účastníků festivalu neměli organizátoři snadnou práci. Ze třiceti přihlášek vysokých uměleckých škol mohli pro hlavní program vybrat pouze třináct inscenací. Letošní ročník slibuje opět pestrou nabídku činoherních žánrů i různých inscenačních pojetí. Jako každoročně přinese inspiraci i konfrontaci pohledů a realizací, tedy naplnění cíle, který si Setkání klade. I když se jedná o festival studentských představení, kde aktéry a současně diváky na představeních kolegů jsou především sami studenti, je festival otevřen i široké veřejností. Může být i setkáním s dříve narozenými, kteří chtějí nahlédnout před i za oponu současného divadelního mládí, tedy setkáním všeho divadelního druhu. Mnoho zajímavostí i zábavy nabídne i řada doprovodných akcí.  (j.š.)

Podrobné informace o blížícím se festivalu Setkání/Encounter najdete zde.

 

Foto: Jaroslav Štěpaník