Brněnská Česká televize chystá změnu adresy

16.10.2013 10:35

    Českou televizi, spojovanou v Brně se studiem Typos v Jezuitské ulici, čeká v dohledné době změna adresy. Na říjnovém setkání Klubu novinářů-seniorů, který sdružuje nejstarší generaci členů jihomoravské regionální organizace Syndikátu novinářů ČR, to potvrdil ředitel brněnského studia České televize Karel Burian. Řekl, že nové studio vyroste v bývalém areálu Zetoru v Brně-Líšni. Podle jeho vyjádření projektová dokumentace je už připravená. Bylo vydáno územní rozhodnutí a připraveny jsou rovněž i další potřebné dokumenty. V současné době zájemci podávají přihlášky do výběrového řízení na zhotovitele stavby. Stěhování je v plánu na závěr roku 2015.

    Návštěva v brněnském studiu České televize novináře-seniory velmi zaujala a umožnila jim hlubší pohled na jeho práci. Loni toto studio vyrobilo více než 3 000 hodin premiérových pořadů. Nové technologie dovolují operativní živé vstupy do zpravodajství, vysílání v HD kvalitě i rozsáhlé sportovní přenosy. Novou podobu má regionální vysílání. Tradiční Události v regionech, kterým patří čas ve 12.20 hodin, mají od 30. září mají novou podobu obsahovou i vizuální. Změna souvisí s novou grafikou zpravodajského kanálu ČT 24.

    Brněnské studio zdaleka nepřispívá jen zpravodajskému a sportovnímu kanálu České televize. Natáčí pořady pro ČT 1, ČT 2 i pro nový dětský kanál a pro ČT art. Dramatické tvorbě v současné době vévodí filmy a pohádky. Právě v těchto dnech natáčí Jiří Strach černou komedii s názvem Osmy. Ivan Trojan v ní hraje nešťastného úředníka podniku bytového hospodářství, který koncem sedmdesátých let podepíše Chartu 77. Jak se s tím vyrovná, uvidí diváci v příštím roce. Naopak zanedlouho se na obrazovce objeví dvě nové premiéry filmů natočených podle námětu brněnské spisovatelky Simony Monyové. Humorný příběh Roznese tě na kopytech natočila režisérka Olga Dabrowská. Druhým titulem je psychologické drama Sebemilec v režii Filipa Renče. A zřejmě v závěru roku vysílání ČT 1 zpestří klasická pohádka Sněžný drak, kterou na Břeclavsku a dalších místech jižní Moravy natočil Eugen Sokolovský mladší.

    Novinky v oblasti dětské tvorby představují pořady Jogínci a Hýbánky, které vysílá dětský kanál ČT. Zatímco soutěžní a u diváků mimořádně oblíbený pořad AZ-kvíz se na obrazovkách objevuje každý všední den, další z tradičních zábavných pořadů z Brna Manéž Bolka Polívky jen dvakrát v roce. Za připomenutí stojí, že Manéž je nejstarším zábavným pořadem vysílaným Českou, respektive Československou televizí. První spatřil světlo světa již v roce 1987. Letošními novinkami v oblasti dokumentu a publicistiky jsou cyklus Celnice a Artefakta. Z koprodukčních projektů zaujaly filmy Zázrak, Kauza Cervanové nebo seriál Kriminálka Staré Město 2. Brněnské studio též stále udržuje tradici náboženské tvorby. Tvůrčí producentská skupina Patricka Diviše přitom přináší na obrazovky nejen pořady pro věřící. Kromě magazínů a mnoha přímých přenosů bohoslužeb zaujala diváky například cyklem Uchem jehly nebo Společnými výslechy, v nichž se setkal kardinál Dominik Duka nejprve s Václavem Havlem a po roce se spisovatelem Jiřím Stránským.

BOHUMIL HLAVÁČEK