Brno má nový dechový soubor – Janáček Ensemble

11.05.2013 18:20

    Že má janáčkovská tradice v Brně pevné kořeny, ze kterých vyrůstají stále nové inspirace, dokazuje nový dechový soubor, který si dal do vínku právě jméno Leoše Janáčka. Představil se poprvé 29. dubna 2013 v Křišťálovém sále na Staré radnici v Brně.
Je složený převážně z pedagogů Hudební fakulty JAMU. Ansámbl vznikl v roce 2012 a jeho repertoár se skládá ze širokého spektra různých stylových období. Základem jsou nejen skladby Leoše Janáčka, ale také jeho současníků a následovníků  Bohuslava Martinů, Pavla Haase, Ervina Schulhoffa, Gideona Kleina a dalších. Věnuje se rovněž interpretaci soudobé hudby a inspiruje vznik nových skladeb. Složení souboru umožňuje variabilní nástrojové sestavy. Proto se na koncertě můžete potkat s triem, kvintetem, sextetem, až po velké komorní ansámbly, ve spojení s klavírem a smyčcovými nástroji.

    První koncert se konal 29. dubna v Křišťálovém sále na Staré radnici a další 20. května v Červeném kostele. Už první koncert byl příjemným překvapením. Členy souboru jsou sice mladí, ale již renomovaní umělci a jejich devízou je perfektní souhra a čistá a kultivovaná práce s tónem. Nástroje jsou barevně sladěné a zvuk je citlivě vyvážený.

    Dramaturgie sáhla nejen k Dechovému sextetu „Mládí“ Leoše Janáčka, které hudebníci podali s mladistvou jiskrou, ale také k hudbě Janáčkových následovníků. Dechový kvintet op. 10 Pavla Haase je skladba, která se málokdy slyší a je velmi svěží. Divertimento pro dechové okteto Gideona Kleina, který sice nebyl Janáčkovým žákem, ale byl jeho velkým ctitelem a dokonce druhou větu napsal na téma Janáčkova Zápisníku zmizelého, bylo vyvrcholením koncertu. Tady doplnili obsazení souboru studenti JAMU, kteří právě tvoří zázemí pro variabilitu souboru. Bonbonkem večera bylo premiérování skladby Petera Grahama (Jaroslav Šťastný) s názvem Bylo nás šest… Je psána přímo souboru „na tělo“ a má být jakousi odpovědí na Janáčkovo „Mládí“. Hravost, dětská naivita i objevování světa, včetně možností nástrojů, ale i objevování prvních bolestí a zranění. To vše bylo v hravé skladbě, kterou dedikoval autor právě novému souboru.

    Další koncert v Brně bude 20. května v Červeném kostele. Při pověstné dobré akustice prostoru je předpoklad, že půjde o hudební lahůdku, a to nejen pro znalce. Členové Janáček Ensemble si dali za úkol jak propagaci Janáčkovy tvorby a jeho následovníků, tak i propagaci Brna v zahraničí. Tak jim přejme do uměleckého života dobrý start a hodně úspěchů.

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: autorka