Brno v (krásné) kostce

    „Procházkou historií a současností krásného města uprostřed Evropy“ nazval publikaci „Brno – město uprostřed Evropy“ v úvodu k této knize ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian. Knihu o 232 stranách velkého formátu nedávno vydal ve druhém, přepracovaném a rozšířeném vydání PhDr. Karel Kovařík ve svém brněnském nakladatelství Littera. To ostatně milovníky Brna potěšilo už několika výpravnými knihami o jihomoravské metropoli a jižní Moravě.

    Vydáme-li se na procházku, vnímáme okolní svět hlavně očima. Toho si byli autoři vědomi a své dílo vybavili především stovkami fotografií a reprodukcí seřazených do tematických celků a každý z nich opatřili stručným a výstižným heslem v češtině, angličtině, němčině a ruštině. Jak bývá u publikací tohoto typu zvykem, autoři se skromně drží v pozadí. V této knize je najdeme až v tiráži: texty jsou dílem Mileny Flodrové, Eriky Bezdíčkové a Jaroslava Štěpaníka, autorů fotografií je celkem dvacet – od hlavního Miloše Strnada po grafického úpravce knihy Svaťu Žampu.

    Nejen návštěvníci města, ale i zapřisáhlí Brňané se z knihy dozvědí vše podstatné o vzniku a vývoji města, o jeho archivech, všech hlavních pamětihodnostech a atrakcích, významných budovách a justičních, vysokoškolských a kulturních institucích, hotelech a místech, kde lze trávit volný čas; dostalo se např. i na Středoevropský technologický institut CEITEC, Galerii Vaňkovka, židovský hřbitov, dějiště bitvy tří císařů a slavkovský zámek. Stranou nezůstaly ani brněnské slavnosti v čele s festivalem, jehož název dal této knize jméno, ani dokumentární snímky z návštěv významných státníků, zejména samozřejmě z návštěvy britské královny Alžběty II. roku 1996. Knihu uzavírají stručné „Střípky z mozaiky slavných osobností města“, jež v abecedním pořadí představují dvacet velkých mužů spjatých s Brnem buď svým narozením (tady postrádáme Bohumila Hrabala), nebo častěji svým pobytem a dílem (zde citelně chybí jeden z nejvýznamnějších představitelů Brna – města básníků: Oldřich Mikulášek).

    Společným úsilím mnoha autorů a institucí tak vznikla dárková publikace, která bude dobře reprezentovat naše město doma i ve světě.

MICHAL ŽÁK