Výstava obrazů v České spořitelně v Brně

Bubeníkovo Krystalové pojmosloví

13.07.2018 11:25

    V hale České spořitelny v Jánské ulici v Brně vystavuje své abstraktní obrazy brněnský výtvarník Josef Bubeník. Výstava má název Krystalové pojmosloví. Vidět jsme ji mohli už na přelomu letošního března a dubna v Galerii Platinium; tentokrát je doplněna o práce, které se tam nevešly, a rovněž o zcela nové obrazy. Krystaly autorovi v poslední době doslova učarovaly – stejnému tématu se věnoval i na svých loňských výstavách v Brně, Třebíči či Ivančicích.

    „Zárodečným, tedy jakýmsi „krystalizačním“ obdobím mé současné tvorby, se stal cyklus – koncept nazvaný Smaragdová země, který vznikal v letech 2013–2015, a byl pod totožným názvem vystavený v Galerii Třináctka v Brně, a také cyklus koláží vytvořený z reprodukcí Smaragdové země, vystavený pod názvem Na okraji záhybů v knihkupectví Skleněná louka v Brně,“ vysvětluje autor. „Samotná krystalová tematika se jako pomyslný blesk na čisté obloze zjevila stejně nečekaně, o to více však s tenzí jasnější a přesvědčivější. Prozatím uskutečněné čtyři výstavy za posledního jeden a půl roku, na něž navazuje tato pátá, jsou vzájemně provázány nejen tematicky, ale i graduálně.“

Ukázky vystavených obrazů. (Foto: Jaroslav Bobek)

    Josef Bubeník vystudoval gymnázium a poté učitelství výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Byl žákem profesora Leonida Ochrymčuka a docenta Jiřího Havlíčka. Zkušenosti získával rovněž u akademických malířů Petra Skácela a Jana Wolfa. Věnuje se kresbě a malbě, je profesionálním grafickým designérem a kurátorem výstav, zabývá se plakátovou a knižní tvorbou i vydavatelskou činností. Přednost dává fantasknímu umění.

    „Hlásím se k odkazu surrealismu, tak jako k odkazu celé moderny, tak jako k odkazu každého opravdového umění bez ohledu na dobu jeho vzniku,“ říká. Od roku 1987 uskutečnil několik desítek autorských výstav, zúčastnil se i četných kolektivních přehlídek v zahraničí – v Belgii, Francii, Chile, Kostarice, Portugalsku či Rakousku. Vystavoval v Praze, Jihlavě, Českých Budějovicích, Rajhradu, Prostějově, Mohelně, Karviné, Chocni, Tišnově, Žďáru nad Sázavou, Bzenci, Kyjově, v Havlíčkově Brodu i jinde. Je členem moravské surrealistické skupiny Stir up, Unie výtvarných umělců a výtvarného sdružení BonusArt.

    Vernisáž zahájil ředitel obecně prospěšné společnosti Kunštát PRO FUTURO Antonín Krejčíř, recitoval básník Ivan Petlan, o vystavených obrazech hovořil autor Josef Bubeník, barevnou hudbou se zpěvy doprovodil Ben Kalim. Výstava v České spořitelně potrvá do 30. srpna 2018.  (jbo)