Čaroděj ze země Oz v divadle Polárka

25.07.2016 14:40

    Autoru příběhů pro děti, americkému spisovateli Lymanu Franku Baumovi, žádná z jeho knih nepřinesla takovou odezvu a věhlas jako jeho The Wonderful Wizard of Oz z roku 1900. Pohádka o podivuhodném dobrodružství děvčátka z Kansasu se dočkala řady překladů, ale také filmových a televizních zpracování i animované podoby. Čaroděj ze země Oz coby filmový muzikál získal v roce 1939 dva oscary.

    Ve světě velmi populární pohádka se v Brně na scéně Národního divadla v roce 1999 představila jako původní balet Zbyňka Matějů. Režisérem a choreografem představení byl Zdeněk Prokeš.

    16. dubna 2016 uvedlo premiéru Čaroděje ze země Oz brněnské divadlo Polárka. Scénář napsal dramatik a pedagog DIFA JAMU Pavel Trtílek, současně dramaturg inscenace.

    Hrdinkou pohádkového příběhu je malá Dorotka z Kansasu, která žije v domku s tetou a strýčkem. Když se přižene silné tornádo, odfoukne děvčátko i s domkem do míst, kde žijí modří Mlaskalové. Ti jí vyprávějí o zemi Oz se čtyřmi čarodějkami. Na severu a jihu jsou dvě hodné, na západě a východě ty zlé. Uprostřed sídlí nejmocnější čaroděj. Pouze ten může dívence pomoci najít cestu zpět do Kansasu. Dorotka si nazuje kouzelné střevíce zbylé po jedné z dvojice zlých čarodějek. Tu připravil o život domek, který hnán tornádem, dopadl jí shůry rovnou na hlavu. Hodná čarodějka ze severu přidá Dorotce kouzelný polibek na čelo chránící před zlem, a jde se! Cestou se připojují zajímaví společníci, každý s nějakým steskem a přáním. Polní strašák touží po vlastním mozku, Plecháče zlobí prorezivělé klouby a lev by se rád zbavil své bázlivostí. Společně prožijí dobrodružné putování, až se dostanou k velkému čaroději a zjistí, že vlastně čarodějem není. Vše pro všechny, jak má v pohádce být, dobře dopadne.

    Čaroděj ze země Oz v brněnské Polárce je zdařilým, výborně uchopeným představením, současně trefnou volbou pohádkového příběhu, který dokáže oslovit nejmenší diváky. Scénář Pavla Trtílka dává jevištní podobě dynamiku a spád, „stále se děje“, hluchá místa nejsou. Hra vystihla a uchopila magičnost, současně humor a vtip „ne-klasické“ pohádky. (Po březnové premiéře Like Shakespeare Stage Art a Divadla Bolka Polívky, je inscenace druhou letošní úspěšnou Trtílkovou autorskou realizací.)

    Vyzvednout třeba scénu a kostýmy (Lucie Labajová a Katarína Kováčiková. Realizace: Gabriela Budíková). Jsou nápadité, inscenaci posilují osobitým výtvarným půvabem.

    Herecký soubor byl kompaktní, aktéři velmi dobře uchopili svérázné pohádkové postavičky. Kouzelná byla Zlá čarodějnice ze Západu v podání Václava Vítka, aniž by to ovšem ubíralo na umu ostatním představitelům včetně Alžběty Filipové v roli Dorotky. Organickou součástí inscenace byla hudba (Mario Buzzi) a samozřejmě rytmus a pohyb (pohybová spolupráce: Hana Litterová). Režisér Michal Sopuch připravil vyváženou a svižnou inscenaci, která nepochybně potěší i rozesměje malé diváky, stejně jako dospělý doprovod. A protože jsem dal přednost před premiérou (16. 4. 2016) „všednímu“ dopolednímu představení pro děti, mohu potvrdit, s jakou spontaneitou a nadšením bylo nejmenšími diváky přijato.

    Produkci měla Bronislava Krchňáková, dekorace vyrobili Tomáš Nerad a Gabriela Budíková, světla: Ondřej Coufal. Tomáš Krejča byl autorem grafického zpracování programu. Ten obsahuje i malou stolní hru na téma téma Dostaň se ze země Oz do Kansasu!

JAROSLAV ŠTĚPANÍK

 

Foto: Michaela Wecker (archiv Polárky)