K premiéře dramatu Arthura Millera v Městském divadle Brno

Čarodějky ze Salemu řádí i po třech staletích

14.02.2018 15:40

    Zatímco při muzikálových veselohrách se diváci smějí, tleskají a přehazují častěji nohu přes nohu, v dramatu Arthura Millera Čarodějky ze Salemu na scéně Městského divadla Brno (MDB) sedí téměř nehnutě po celou dobu inscenace. Děj nezpomalí ani dvacetiminutová přestávka.

    Hra začíná nevinným křepčením dívek, postupně z této scény vzejde „čarodějnický“ soudní proces. Autora inspirovala skutečná taková událost v massachusettském Salemu v roce 1692. Ve vykonstruovaném soudním procesu bylo odsouzeno k smrti pětadvacet nevinných lidí. Soud se opíral o svědectví teprve zhruba desetiletých dívek. Jak uvádí dramaturg Jan Šotkovský, „Miller z nich učinil dospívající dívky, které ve snaze odvrátit pozornost od v zásadě nevinného nočního dobrodružství rozpoutají nevědomky čarodějnický proces, rozvrátí už tak rozdělenou vesnici a roztočí soudní mašinérii vedoucí ke krvavým koncům“.

    S MDB spolupracující režisér Mikoláš Tyc říká, že každá postava této hry má strach. Z prostředí, z lidí. „Konflikt neustále roste, rozvrátí společnost zevnitř. Snažím se, aby to bylo hodně herecké divadlo, aby herci budovali ten konflikt,“ prohlásil Tyc před premiérou. Herecký koncert a herecké divadlo hned od začátku rozvine 17 herců a hereček, další dva vytvářejí menší role biřiců. Petr Štěpán v hlavní roli Johna Proctora skvěle zvládá dobrého člověka, jehož jediným větším prohřeškem je milostný poměr se sedmnáctiletou mladou služebnou Abigail Williamsovou. Štěpán dává své složité postavě patos, vystihuje vnitřní boj, když nesdělí informaci od Abigail, že v lese k žádnému opravdovému čarodějnictví nedošlo. Začíná jednat až po zatčení své ženy Elizabeth (Lenka Janíková). Silným momentem hry je dialog manželů na začátku druhého jednání, odhaluje napětí mezi nimi. Janíková, utrápená manželka, je krásná ve svém smutku… Abigail je fanatička a také lhářka, její postava má proměny, které dobře zvládá Barbora Goldmannová. „Pro mne je to první velká profesionální role, užívám si ji na maximum. S postavou rostu, žiju, po každé zkoušce ji poznávám víc a víc,“ svěřila se novinářům. Diváka mrazí při sledování Jana Mazáka v roli Místoguvernéra Danfortha, vlastně pána zmíněného soudu. Chvíli mluví zdánlivě jako rozvážný a rozumný člověk, ve skutečnosti je chladný vykonavatel pochybné spravedlnosti. Odporuje Proctorovi i Ctihodnému knězi Johnu Hallemu, další výrazné postavě, kterou ztvárňuje Michal Isteník. „Nemohu přece osvobodit od oprátky desítky souzených nevinných, když už za stejný přečin čarodějnictví visí jiní,“ odůvodňuje Danforth svůj nekompromisní postoj. Viktor Skála přivádí na jeviště postavu Ctihodného kněze Parrise, jenž se nedokáže postavit nespravedlnosti, Zdeněk Junák s Alanem Novotným jsou skvělí ve vzájemných sousedských sporech. Herecky koncertují rovněž Hana Kováříková, Marta Matějová, Miroslava Kolářová, Nikol Wetterová, Zdeněk Bureš a další.

    Hraje se na jednoduché scéně Andreje Ďuríka v tmavých až černých kostýmech Anety Grňákové, vynikají dámské prodloužené čepce evokující dobovou módu. Ponurou náladu umocňuje scénická hudba Jiřího Hájka využívající vokály z produkce MDB. Českým uším příjemně zní překlad Kateřiny Hilské z roku 1999, využilo též Divadlo na Vinohradech při loňské prosincové premiéře, také velmi úspěšné.

    Američan Arthur Miller (19152005) tímto dramatem reagoval na neblaze proslulý mccarthismus ve své zemi v 50. letech. Především levicově smýšlející umělci spolu s miliony státních úředníků byli vyslýcháni, včetně Millera. Ve hře se odráží též jeho rozpadající se manželství s Marilyn Monroe (19261962). Čarodějky ze Salemu hráli v brněnském městském divadle již v roce 1961, tehdy se jmenovalo Divadlo bratří Mrštíků. Kritikové psali tehdy o mccarthismu a o výsleších Výboru pro neamerickou činnost, ale lidé věděli, že stejnou zvrácenou logikou se soudilo v tuzemských politických procesech v 50. letech. Nemluvě o čarodějnických procesech na severní Moravě zhruba ve stejné době jako tomu bylo v Salemu, vzpomeňme na Kladivo na čarodějnice Václava Kaplického.

    „Do rána neusnu,“ řekl mně v divadle po představení kamarád. O Čarodějkách ze Salemu budete hodně přemýšlet. Veškeré podrobnosti a souvislosti si přečtete v programu k inscenaci. Určitě si kupte.  (tr)

 


Lenka Janíková a Petr Štěpán hrají ústřední dvojici.
Foto: archiv MDB