České a slovenské plakáty vystavovány v Brně i Šenčenu

13.05.2018 11:10

    Od 10. května do 26. srpna je naše město dějištěm 28. mezinárodního bienále grafického designu. Při jeho zahájení udělil jeho organizační výbor in memoriam Cenu Bienále Brno za přínos v oboru grafického designu zakladateli této významné mezinárodní přehlídky vizuální kultury Janu Rajlichovi staršímu (10. 4. 1920 – 27. 11. 2016). Převzal ji jeho osmašedesátiletý syn grafický designér doc. Jan Rajlich, který je předsedou Sdružení Bienále Brno.

    Sdružení Bienále Brno připravilo ke 100. výročí Československa výstavu 125 českých a slovenských plakátů od 40 autorů, která byla otevřena 6. května v jednom z největších a nejrychleji se rozvíjejících čínských měst Šenčenu, ležícím v deltě Perlové řeky u hranic s Hongkongem. Má přes 12 miliónů obyvatel. Na vernisáži promluvili grafik Chen Pingbo, Jan Rajlich a regionální ředitel CzechTrade Aleš Červinka.

    Další výstavu originálních plakátů ke 100. výročí Československa Vision 100 zahájil Jan Rajlich 12. května v Brně v Univerzitním kině Scala na Moravském náměstí. Potrvá do 30. června a svá díla na ní představuje 23 českých a slovenských tvůrců.

    Od 4. do 30. září se uskuteční ve všech prostorách Křížové chodby Nové radnice v Brně jubilejní výstava Sdružení Q k 50. výročí jeho zrodu. Zamýšlenou koncepcí výstavy je setkání obrazů zakládajících umělců a členů Sdružení Q – což jsou mj. Bohdan Lacina, Jan Rajlich starší, Miloš Slezák, Miroslav Šimorda, Václav Zykmund, Ludvík Kundera, Bohumír Matal a Vilém Reichmann – se současnými díly členů a umělců. Záštitu převzal primátor Petr Vokřál.

    Padesátému výročí založení Sdružení Q bude věnován Almanach Q – Quinquaginta/50. Bude obsahovat i retrospektivní část, hlavní důraz bude kladen na současnou tvorbu. Zároveň bude i katalogem jubilejní výstavy Sdružení Q v Křížové chodbě.

BOHUMIL HLAVÁČEK

 

Foto z výstavy Vision 100: Jaroslav Bobek