Chodí pešek okolo aneb: Komedie? Komedie, komedie!

17.03.2014 19:25

    Ve dnech 6. až 13. června 2014 proběhne již pátý ročník mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno. Malé „půlkulatiny“ se tentokrát stanou oslavou komediálního žánru a zdá se, že všichni, kdo mají rádi humor, a rádi se směji, si přijdou na své. A proč festival ve znamení komedie? Vysvětlení je jednoduché: v uměleckém vedení akce se každým rokem vystřídá jedna z brněnských divadelních scén v čele se svým šéfem. Ke společnému koncepčnímu rámci festivalu tak každoročně přibývá specifika divadelního vidění a pojetí daného divadla a osobnosti příslušného uměleckého ředitele. Je-li kupříkladu ročník řízen taktovkou ředitele Centra experimentálního divadla Petra Oslzlého či šéfa Husy na provázku Vladimíra Morávka, lze se těšit na festival s akcentem na moderní vidění, netradiční pojetí a experiment. Koná-li se v režii  Městského divadla Brno a ředitele této scény Stanislava Moši, festivalové dění bude probíhat nejspíš ve znamení hudebního divadla a jeho žánrů. Pešek chodí zkrátka okolo a tentokrát padl na brněnskou Radost a jejího ředitele Vlastimila Pešku. Ten je znám jako příznivec komedie a osobitý tvůrce dlouhé řady úspěšných kusů tohoto žánru, kterými dovede oslovit široké spektrum diváků a to jak věku dětského, tak dospělého. Nezbytnou součástí produkcí souboru principála Pešky jsou legrace, dynamika pohybu, hudba a zpěv. V tomto duchu se tedy ponese blížící se ročník Divadelního světa Brno, takovou má být jeho nosná páteř.

    Festival má každoročně také svého patrona. Byli jimi kupříkladu Václav Havel, či Jiří Suchý, oba přítomni osobně. S Woodym Allenem se letos na náměstí Svobody ani při tradiční závěrečné Slavnosti masek, nesetkáme. Spíš se člověk dostane do Kafkova zámku než by se prodral šňůrou tajemníků k slavnému Woodymu, tak nějak přiblížil realitu labyrintu k slavným V. Peška. Duchovní přítomnost Allena bude však znát v průřezu jeho tvorbou v podání pražských divadel, i jinak.

    Festivalová nabídka bude bohatá, tak jen namátkou:

    Klicperovo divadlo přiveze Figarovu svatbu, Jiří Lábus s Ypsilonkou Hlavu medúzy a Pánskou šatnu, Mahenovu činohru obsadí La Putyka, ve stanu na Kraví hoře bude Obludárium bratří Formanů, Sex noci svatojánské nabídne Divadlo pod Palmovkou, s tím nesouvisejícím Cry baby cry přijede Švandovo divadlo. Své inscenace představí v Brně Slovenské národní divadlo, očekávají se divadelní soubory z Polska, Německa a Ruska.

    Zahajovací představení na motivy filmu Woodyho Allena Mocná Afrodité se uskuteční na nádvoří Staré radnice v režii Vlastimila Pešky. Speciálně pro festival a prostředí vily Tugendhat je připraveno autorské čtení Bůh pod vedením Vladimíra Morávka.

    Brněnská divadla bez výjimky mají pro hosty festivalu připravenu pestrou nabídku ze svých repertoárů.

    Hlavním pořadatelem celé akce je Turistické informační centrum města Brna, ředitelkou festivalu PhDr. Petra Kačírková, ředitelka TICmB.

    Předprodej byl zahájen v únoru. V nabídce je samozřejmě mnohem víc než v předchozích řádcích a dozvědět se víc je možno na: www.divadelnisvet.cz.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK