Chtějí vrátit operetu do Brna

09.09.2015 20:10

    Brněnské Divadlo Reduta, kde měla dlouhé roky domovské právo opereta, se ve dnech 26. a 27. září stane opět místem setkání s „lehkou múzou“ a dějištěm premiéry „Bratránka z Batávie“. I lehčí múzy je člověku třeba, naznala před časem skupinka přátel a příznivců a založila divadelní spolek Nové operetní studio Brno, z. s. Uměleckým vedoucím Studia je Josef Šabaka, spoluzakladateli či přesněji spoluzakladatelkami jsou hudební a divadelní publicistka Eva Šlapanská a pedagožka a hlasová poradkyně Naďa Bláhová. Spolek se opírá především o entuziasmus svých členů, nezbytnou podporu však nalezl u Národního divadla Brno či Klubu přátel opery a baletu. Velký význam má podpora Jihomoravského kraje.

    Prvním projektem byla operetní férie s melodiemi ze známých operet, zasazených do smyšleného příběhu – „Amorem střelen“ Následovalo představení „Na tý louce zelený“ v režii bývalých profesorek brněnské konzervatoře Ludmily Slancové-Slavíkové a Aranky Lapešové.

    Režisérem připravované premiéry „Bratránka z Batávie“ bude Jan Štych ml., který tuto operetu režíroval již v minulosti. V souboru převažují mladí, často studenti, které si opereta získala a které věnuji s nadšením volný čas, zájem a úsilí. Společně s nimi se na scéně objeví i známé tváře. V roli tety Fábi budou alternovat členky Činohry ND Brno: Tereza Groszmannová a Monika Maláčová. Věrní diváci operety se mohou těšit na oblíbeného emeritního člena zpěvohry Libora Zavislana, coby strýčka Josepha Mc Donalda.

    Autorem „Bratránka z Batávie“ (1921) je Eduard Künneke (1885–1953). Z brněnské historie připomeňme např. Oldřicha Nového jako režiséra i herce v nastudování této operety z roku 1933.

    Záštitu nad představením, které je věnováno paní Evě Šlapanské k významnému životnímu jubileu, převzal hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

    Spolku, který staví především na nadšení pro věc a přesvědčení, že operetka Brnu přece jen trochu chybí, toho plánuje samozřejmě víc, počítá např. také se zájezdními vystoupeními. Dobré snaze lze držet palce. Jak se záměry budou dařit naplňovat, ukáže budoucnost. V každém případě dobře, že se opereta návštěvou vrací do někdejšího domova v Redutě.  (št)