Cinema Mundi po páté

17.03.2014 10:50

    Mezinárodní filmový festival Cinema Mundi má za sebou pátý ročník a lze říci, že již pevně zakotvil v rámci brněnských festivalů a významných kulturních událostí. 5. ročník se konal ve dnech 26. února až 6. března, páteří byla tradiční hlavní sekce přinášející průřez nejlepšími filmy světové produkce za uplynulý rok. Hlavní cenu získal chorvatský snímek Halimina. Zvláštní cena náleží kambodžskému filmu Chybějící obraz. Z evropské produkce patří k tomu nejzajímavějšímu aktuální, sociálně psychologicky zajímavý a dobře zpracovaný dánský Hon. Filozoficky laděný, s jemnou estetikou zpracovaný italský snímek Velká nádhera si odnesl Oscara za zahraniční snímek. Z českých filmů nelze nevzpomenout Hořící keř, který jednoznačně dominoval při letošním udílení Českých lvů.

    Zlatého Leona za nejlepší studentský film si odnesl Jiří Fabík z Baťovy univerzity ve Zlíně za Dům 66b. Brno ve festivalových dnech hostilo řadu zajímavých domácích i zahraničních hostů, pro diváky byla přichystána řada novinek v podobě zajímavých akcí. Festival mohl být tentokrát zahájen slavnostní projekcí i neméně slavnostním závěrečným večerem v univerzitním kině Scala. Zde byl vtipným moderátorem Tomáš Hanák, který představil organizátory festivalu, ty, kteří akci podpořili a samozřejmě studentskou porotu.

    Navštívil jsem jen minimum projekcí. Egyptská Zima nespokojenosti, příběh z doby před koncem Mubarakova režimu byl sycen dusnou atmosférou praktik a násilí tajné policie. (Projekce za přítomnosti producenta a herce Salaha Hanafyho.) Učedník – výborné psychologické drama, které se ke škodě věci přehouplo příliš do extrému patologie a závěrečným spádem se přiklonilo až k žánru běžného thrilleru. Oscarem ověnčený snímek 12 let v řetězech netřeba představovat. Černé drama naplněné krutostí do posledního okamžiku, ztrácí tak snad i trochu na účinnosti.

    Závěrečnou, pro danou slavnostní příležitost dobře vybranou filmovou tečkou, se stal snímek Philomena s Judi Dench v ústřední roli, které nejspíš množství fanoušků její paní M z filmových bondovek přálo marně Oscara. Film zdařile pracuje s osvědčenými prostředky: jasnou a gradující dějovou linkou, s herci, kteří získávají sympatie všech věkových skupin diváků, dojme, avšak i zaujme vtipnými dialogy. Vše přesně nadávkováno, jak se vždy v Holywoodu umělo.

    Přibližně stovku filmů zhlédlo v průběhu festivalu na deset tisíc diváků.

    Organizátoři učinili další krůček k tomu, aby se brněnský festival, jak si slibují a přejí, stal v budoucnu festivalem světovým. Dost si slibují od šestého ročníku, který by měl znamenat výraznější posun za tímto cílem či přáním.

    Letošní ročník věnoval také slavnostní večer paní Věře Chytilové, kterou ocenil za přínos kinematografii. Bohužel, nedlouho po skončení festivalu přišla smutná zpráva. Paní Věra Chytilová, významná režisérka a představitelka československé filmové vlny šedesátých let zemřela 12. března 2014 ve věku 85 let.  (št)