Dalších pět procházek historickým Brnem

03.01.2018 16:10

    Za výklady knihkupectví náš zrak opět přitáhne žlutá obálka velké knihy s barevným detailem brněnské památky umístěným ve stylizovaném městském znaku a s titulem Oldřich Rejnuš: Historickým Brnem krok za krokem 3. Brněnský výtvarník a historik tímto třetím svazkem navazuje na předchozí úspěšné díly své knihy a k deseti předchozím vycházkám po Brně přidává dalších pět. Tentokrát se zaměřuje na přínos řádu dominikánů městu Brnu a budování jejich kláštera i kostela sv. Michala a poté na přestavbu kláštera a výstavbu Nové radnice. Putování pak pokračuje Panskou, Jánskou a Minoritskou ulicí a zejména minoritským kostelem sv. Janů s Loretou a Svatými schody i minoritským klášterem. Čtrnáctá procházka je zaměřena na františkánský klášter, Josefskou a Kobližnou ulici a kniha pak vrcholí závěrečnou vycházkou po náměstí Svobody, kde nechybí ani zmínka o někdejším kostele sv. Mikuláše a o legendárním Hříbku.

    Brněnský rodák Oldřich Rejnuš (*1926) po mnoho let provázel po svém rodném městě zájemce o jeho historii a má tedy své město prochozené opravdu důkladně. Své životní dílo, proponované do čtyř svazků, sestavil ze stovek svých kreseb zachycujících jak architektonické celky, tak i jejich detaily. Většinou barevné, ale i černobílé kresby sestavil do souvislých řad, aby mapovaly doslova krok za krokem jednotlivé části města, a doplnil je historickým výkladem a často také svým komentářem, který nepostrádá kritické rysy, zvláště jedná-li se o necitlivé novodobé zásahy do historické zástavby.

    Z Rejnušových akvarelových portrétů budov znovu před námi vyvstává tvář našeho města, jak je známe – a mnohdy i neznáme. Defilují před námi architektonické památky epoch gotiky, renesance, ale hlavně baroka a poté období přelomu 19. a 20. století, kdy se Brno zbavilo hradeb a začalo prudce měnit svůj vzhled, ovlivněno secesí a funkcionalismem, později neblaze proslulou „sorelou“ až k dnešní moderní výstavbě. A právě ona symbióza kreseb a podrobného historického komentáře činí z Rejnušovy knihy, vydané koncem roku 2017 autorovým vlastním nákladem v typografické úpravě Václava Mekysky, dílo mající čestné místo mezi současnými brunensiemi.  (mž)