Jaroslav Pulicar vystavuje ve vinotéce U Tří knížat

Deset fotek na jednom hřebíku

18.10.2016 09:15

    Zvu Vás na výstavu mých fotografií do vinárny U Tří knížat. Tento příležitostný výstavní prostor zvaný „galerie jednoho hřebíku a jednoho díla“ provozují pedagogové ŠUŘ Brno (škola se jmenuje jinak, ale víme svoje...). Já jsem na jeden hřebík instaloval deset zvířat, tedy „animals“... Těším se na viděnou.

    Pozvánku s tímto textem poslal svým příznivcům a přátelům fotograf a galerista, a taky člen Syndikátu novinářů ČR, Jaroslav Pulicar. S přáním, aby si přišli prohlédnout jeho černobílé snímky a popovídat při sklence znamenitého vína.

    V útulných podzemních prostorách vinotéky U Tří knížat v Jánské ulici v Brně většinou panuje příjemná atmosféra, chodí sem úžasní lidé, vystavovatelé zde rádi předvádějí ukázky ze své tvorby. Můžeme tady vídat ledacos, nejen fotografie. Současná výstava je už šestadvacátá v pořadí. Obrázky jsou tentokrát z říše živočichů, odborníci by určitě zvolili latinské slovo animals. Autor použil stejný název.

    Jaroslav Pulicar žije a pracuje v Brně. Fotografuje už od sedmdesátých let. Své práce zpočátku nikomu neukazoval, ani je nikterak veřejně neprezentoval. Koncem devadesátých let překvapil velkou výstavou a knihou fotografií. Ve svém brněnském bytě provozuje malou galerii. Na stěny pověsil pár obrázků… a postupně je vyměňuje. Občas zve i své přátele. Kdo má zájem přijít, zavolá nebo napíše. Jaroslav ho pozve a provede.

    Galeristé malých forem jsou pro nás požehnáním – zaznělo na vernisáži. Malé komorní výstavy navštěvuje řada významných hostů, znalců fotografie, historiků či kurátorů. Autoři mohou srovnávat své vlastní práce s tvorbou ostatních kolegů, vzájemně se doplňují a inspirují.

    Aby se člověk mohl odpovědně věnovat dokumentární fotografii, musí mít jisté dispozice. Musí technicky zvládnout řemeslo, mít výtvarný zrak, ve zlomku sekundy řešit kompozici, vcítit se do prostředí, aby nerušil. Jaroslavu Pulicarovi se to docela daří. Přijďte se přesvědčit, výstava ve vinotéce U Tří knížat potrvá do 16. listopadu 2016.

JAROSLAV BOBEK

 

Foto: autor