Divadelní svět v rytmu šedesátých let

    Zahájení třetího ročníku festivalu Divadelní svět se odehrálo v Mahenově divadle v pátek 8. června 2012 v 19 hod. S krátkými úvodními proslovy předstoupili pánové Roman Onderka, primátor statutárního města Brna, a Daniel Dvořák, ředitel Národního divadla Brno, neformálně navázal režisér úvodního představení, umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek, který také přečetl dopis Miloše Formana, jemuž je letošní festivalový ročník věnován.

    Divákům se pak představilo Klicperovo divadlo z Hradce Králové inscenací Světáci, malované děti v režii V. Morávka. Filmová komedie ze „zlatého fondu“ české veselohry nabyla v divadelním provedení „provázkovský rozměr“ s typickým rukopisem režiséra, který do sledu komediálních sekvencí vnesl atmosféru „zlatých šedesátých“ střihy písní a melodií tehdy u nás populárních Golden Kids, ale také z dnešního pohledu až nepochopitelný životní příběh Marty Kubišové. (Její představitelka myslím pěvecky nejvíce zaujala, zdatně se vyrovnala s osobitým témbrem hlasu zpěvačky, kterou tak s úspěchem přiblížila.) Skutečným vrcholem úvodního večera se stal koncert paní Marty Kubišové, završený velkými a upřímnými ovacemi publika, které náleží málokomu jako této skvělé zpěvačce, statečné a přitom skromné ženě. Vždy, když ji slyším na některém z koncertů v době po jejím dvacetiletém vynuceném nehudebním intermezzu, musím myslet, o jaký pěvecký interpretační talent jsme všichni byli připraveni a jakým symbolem je její osud pro dobu, kterou „zlatá šedesátá“ končila a čas následující po nich. Cesta paní Marty Kubišové měla směřovat k šansonu, dojít tu mohla k vrcholům.

    Duch dnes již dávných šedesátých let probouzela a do pohybu uváděla festivalové dění hudba, a to již hodinu před zahájením představení na prostranství před Mahenovým divadlem. A duch těch dávných a bájných let pak prostupoval všemi prostorami divadla podobou téměř happeningovou až přes půlnoc.

Poznámka pod čarou:

    V ten den jsem asi nebyl sám, kdo sváděl vnitřní boj: sport, nebo kultura? Volil jsem správné představení. Našim fotbalistům úvod na Mistrovství Evropy bohužel nevyšel.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK