Divadlo – hudba – hudba – divadlo

29.05.2013 14:15

    S tímto motem se ve dnech 7.–14. června 2013 koná již 4. ročník festivalu Divadelní svět Brno. Moto předurčuje, že uměleckým ředitelem letošního ročníku je ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. Hlavním pořadatelem je již tradičně Turistické a informační centrum, spolupořadateli, bez kterých by to nešlo, jsou brněnské scény: Národní divadlo Brno, Centrum experimentálního divadla, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost a Divadelní fakulta JAMU. Záštitu nad festivalem převzali hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, primátor města Brna Roman Onderka a starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

    Po celý týden budou nejen divadelní sály, ale i centrum města náležet vystoupením brněnských, přespolních i zahraničních souborů. Lze předpokládat, že hned úvodní den přiláká do města množství diváků, a to nejen těch, kteří jsou pravidelnými návštěvníky divadel. Prostorné Moravské náměstí bude „pokřtěno“ událostí, zde nevídanou. Nejprve se představí v úvodním dnu již osvědčený program Noci kejklířů, plný, jak jinak, kejklí, artistických vystoupení a kousků, nad nimiž se tají dech. Kejklíři jsou tentokrát v roli „předskokanů“, nijak to ovšem nesnižuje atraktivitu a výkony, za které sklízejí každoročně aplaus. Tentokrát po nich, přesně ve 21 hodin, následuje oficiální zahájení. Hned poté jedinečná premiéra, aneb, co na tomto místě dosud nebylo. – V areálu parku se pod širým nebem odehraje představení Janáčkovy opery Liška Bystrouška. Upravená verze by měla oslovit i ty, kteří běžně na operu nechodí a některé z nich z návštěvy představení v parku převést snad rovnou do světa operních dómů. Liška Bystrouška a všichni kolem ní se představí v přírodním rámci za červnového, věřme teplého a suchého večera. Kulisami budou stromy, keře a porosty parku vzrostlé přirozenou cestou, posílené a doplněné výtvory zrobenými lidskou rukou. Povede-li se úvod, a vše pro to svědčí, asi většina diváků usoudí, že by byla škoda v začatém večeru nepokračovat a nevydat se v průběhu týdne na další představení z  bohaté festivalové nabídky ať již hlavního programu, off programu nebo kulatých stolů.

    Patronem letošního ročníku je pan Jiří Suchý, jeden ze symbolů „zlatých šedesátých“, jehož písničky zněly z desek v letech následujících a nezlatých, kdy jeho tvář žádoucí nebyla. Dodnes hraje a zpívá s chutí jako kdysi v čase nadějí (zmařených).

    Všechny nabídky divadelního týdne nestihne nikdo, každý však má z čeho vybírat. Závěrem se celé Brno a okolí jistě sejde na jedinečné festivalové tečce v podobě tradiční Slavnosti masek na náměstí Svobody.  (št)

 

Vše o festivalu včetně programové nabídky naleznete na: https://www.divadelnisvet.cz/.

 

Foto z tiskové konference: Jiří Smutný