EH! Život je krásnej, dokazují tři výborní herci

07.10.2019 12:40

    Devadesát minut příjemné a veselé zábavy se skvělými herci. Takové je představení EH! Život je krásnej v produkci společnosti StageArtCz. Je to spíše vyprávění dvou, následně tří mužů, mistrů slova. Petr Halberstadt, stojící v čele zmíněné společnosti, si pozval spolužáka ze studií na JAMU Miroslava Etzlera. S úspěchem již uváděli mimo Brno, na scénu v brněnském Divadle Bolka Polívky si pozvali tamního principála.

    Každé uvedení je trochu jiné, oba spolužáci si zvou pokaždé někoho jiného, podle toho, kde hrají. A brněnská premiéra v pátek 4. října gradovala s příchodem Bolka Polívky, zhruba před polovinou produkce. Halberstadt s Etzlerem vzpomínají na své začátky, první jmenovaný pochází z Liberce, kde ho zaujalo tamní Divadlo F. X. Šaldy, až ho nakonec zcela přitáhlo a nasměrovalo na brněnskou akademii. Petr Halberstadt s úctou vzpomíná na své kantory a již nežijící legendy první brněnské činohry (kde ostatně sám také šéfoval), na Josefa Karlíka, Vlastu Fialovou, Jaroslava Dufka a na další. Nejmladší diváci je možná už ani neznají, je tedy záslužné i takové jejich připomínání. Všichni tři pánové překonávají nebezpečí, které při takovém útvaru číhá, totiž příliš dlouhé popisy událostí, někdy až nudné zabředávání do vzpomínek. Tady nic takového, beseda má spád. Vzpomíná se s úctou i respektem, převážně s humorem tak typickým pro divadlo a jeho zákulisí. Ostravák Miroslav Etzler vzpomíná na své klukovské lumpačení i na začátky v šumperském divadle. Připomíná také, že tak jako Bolek má děti s více ženami. Bolek nezapomíná imitovat režisérku Věru Chytilovou, samozřejmě s tím, že s ní vždy dobře vycházel. Líčí také banální onemocnění své ženy Marcely… …To je příznak stáří… a po dramatické pauze: když vám onemocní žena, řekne do smíchu obecenstva.

    Představení v podobě rozverného povídání se střídmým popíjením vína snad každého potěší. „Naším cílem je poskytnout publiku mimořádný zážitek, umět ho zaujmout, inspirovat a v neposlední řadě i dobře pobavit,“ uvádí společnost StageArtCz na svém webu. Nabízí samozřejmě i náročnější představení, kritika a diváci je přijímají v naprosté převaze velmi kladně. V Brně hrají v Divadle Bolka Polívky, které nedávno prodělalo dvouměsíční obnovu. Město Brno investovalo do svého majetku tři miliony korun, za které bylo vyměněno čalounění i polstrování sedadel, položila se nová borovicová podlaha. Funguje klimatizace, v plánu je mj. výstavba toalet pro handicapované.  (tr)

 

Miroslav Etzler, Petr Halberstadt a Boleslav Polívka (zleva) na snímku z facebooku StageArtCz.