Feste Teatrale – na zámku ve Valticích

25.08.2015 19:55

    V prostorách zámku, v obnovené jízdárně, v zámeckém parku či v budově barokního divadla si v rámci barokního festivalu Feste Teatrale užijete zpěv, hudbu, tanec, divadlo, hry nebo třeba barokní operu. Tyto prostory byly obnoveny v rámci projektu Národního centra divadla a tance ve Valticích. Budova zámeckého divadla vznikla v roce 1790 a byla posledním objektem při ambiciózní stavební proměně zámku ve Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní rodové sídlo.

    Po letech příprav a následné obnově byla během rekordních čtrnácti měsíců postavena replika barokního divadla, obnovena zámecká jízdárna a zrekonstruován domek zahradníka. Na návštěvníka čekají komorní koncerty v podání polského orchestru hrajícího na dobové nástroje – Orkiestra Historyczna v Jízdárně, sólové koncerty předních umělců, jako je nizozemská sopranistka Laila Cathleen Neuman, nebo sólista opery v Düsseldorfu Roman Hoza, polská houslistka Martyna Pastuszka nebo loutnista Jan Čižmár v zámecké kapli. Návštěvníci zde budou moci zažít baletní představení tak, jak se hrálo na královském dvoře ve Versailles v provedení souboru historických tanců Alla Danza a za doprovodu orchestru Plaisirs de Musique. Nedělní program bude obohacen o scénické provedení kantát G. F. Händela.

    Program bude zahájen v sobotu 12. září 2015 v 10.30 hodin na nádvoří zámku slavnostními fanfárami a pokračovat bude až do večerních hodin, kdy bude zakončen barokní operou. V neděli 13. září 2015 program začíná v 10.30 hodin a opět bude ukončen barokní operou. Po oba dva dny program vyvrcholí operou Didone abbandonata Domenica Sarriho ( 1679–1744 ), významného italského skladatele, která je první v dlouhé řadě ztvárnění světoznámého námětu. Dílo zkomponované na Metastasiovo libreto, podle příběhu o Dido a Aeneasovi z Vergilovy Aeneidy, mělo premiéru 1. února 1724 v Teatro San Bartolomeo v Neapoli. Opera je považována za vrchol Sarriho skladatelského období. Tento skladatel ovlivnil také hudební scénu v první polovině 18. století na Moravě.

    Program Feste Teatrale vznikl ve spolupráci občanských sdružení – Opera na cestách, Hudební lahůdky a polské asociace Art in Motion.

Text a foto: Petr Michl