Filharmonie Brno do nové sezony

19.05.2014 11:25

    59. sezona Filharmonie Brno (15. 9. 2014 – 18. 6. 2015) nabízí přátelům dobré hudby 12 cyklů (15 řad), 5 mimořádných koncertů, 3 festivaly, slibuje být svěže exotická i příjemně klasická, a to opět se světovými hvězdami.

    „Přestože milujeme poslech té či oné nahrávky v pohodlí našich domovů, potřebujeme pocítit energii vyzařovanou stovkou lidí na pódiu, energii, která se stává jednotným aktem oslavy života. Nepropásněte šanci stát se její součástí!“

    Těmito slovy zve šéfdirigent Alexandar Markovič. Slibovaný svěží vítr s vůní exotiky by měl do Brna importovat „umělec sezony“ skladatel, dirigent a klavírista Benjamin Jusupov. Tádžický Žid, který žije v Izraeli, je osobností respektovanou v celém hudebním světě. V Brně zazní jeho koncerty nezřídka využívající atraktivní prvky (názvuky středoasijské tradiční hudby, tanga, rocku, málo slýchané nástroje, smyčky apod.) v podání špičkových hudebníků – violoncellisty Alexandra Kňazeva, flétnisty Matthiase Zieglera a jednoho z nejlepších současných violistů Maxima Rysanova. B. Jusupov se brněnskému publiku představí osobně na čtvrtém koncertu Klasického abonmá, který bude dirigovat a na němž usedne v jedné své skladbě i za klavír.

    Filharmonici slibují v nové sezoně opravdové lahůdky. Zde jsou některé z nich: Prosincový  Epos o Gilgamešovi u připomenutí 55. výročí úmrtí Bohuslava Martinů, symbolicky završí Rok české hudby 2014.

    Monumentální „faustovská“ kantáta ruského skladatele Alfreda Schnittkeho mj. s Ivou Bittovou v roli Mefista.

    Provedení kompletního orchestrálního díla Vítězslavy Kaprálové u příležitosti stého výročí narození brněnské skladatelky.

    Spolupráce s Univerzitním kinem Scala přinese projekci ruského němého filmu Nový Babylon z roku 1929 za doprovodu původní hudby Dmitrije Šostakoviče v podání brněnských filharmoniků.

    Mimo rámec koncertních cyklů se koná několik mimořádných koncertů, například v minulé sezóně vřele přijatý Mozartův efekt pro nastávající rodiče. Přitažlivé budou nepochybně slavné muzikálové a filmové melodie s Casparem Richterem či adventní koncert s Hradišťanem.

    K zajímavým novinkám náleží nabídka veřejných generálních zkoušek, jednoho ze dvanácti připravených koncertních cyklů. Další zajímavou novinkou je cyklus Mladá krev. Na koncertním pódiu Besedního domu se vystřídají ti nejlepší z mladých hudebníků. „Jsem ráda, že Besední dům se pomalu, ale jistě stává středobodem brněnského hudebního života,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno, Marie Kučerová při výčtu cyklů a koncertů provozovaných v tomto historickém prostředí, na nichž se významnou měrou podílí také např. Spolek přátel hudby či Kantiléna. Rámec tohoto sdělení nedává možnost poskytnout vyčerpávající informaci o obsahu hudebních cyklů a celkové nabídce Filharmonie Brno pro blížící se již předjubilejní 59. sezonu, na kterou budou vstupenky v předprodeji od 26. května. Takovou naleznete na: www.filharmonie-brno.cz(št)

 

Foto: archiv Filharmonie Brno