Vinařský areál Plže v Petrově ožije v sobotu 26. května v 15 hodin

Folklorní festival SENIOŘI 2018

18.05.2018 20:35

    Na folklorním festivalu SENIOŘI ve vinařském areálu Plže v Petrově na Hodonínsku se za uplynulých 17 ročníků setkalo více než 140 souborů a skupin, sólových tanečníků, tanečních párů, zpěváků a instrumentalistů. Snahou pořadatelů je postupně zařazovat regiony tak, aby program byl pestrý a pro diváky poutavý. Letošní festival bude zahájen v sobotu 26. května v 15 hodin.

    V roce 2010 festival oslavil první kulaté výročí. Do nové desítky vykročil s obohacením programu. Scházejí se na něm členové Slováckých krúžkú z Brna, Prahy a Bratislavy. Spojení folkloru a vína je pro zdejší region charakteristické. Proto i hlavní letošní program nese název Senioři jak víno. Všichni zúčastnění vystupují bez nároku na honorář. Vstupné je symbolické – 70 Kč. Výhodou je velmi vstřícná spolupráce s obcí Petrov, která pomůže uhradit náklady na přípravu areálu, přijetí souborů, zajištění zázemí stánků i úhradu jedné cimbálové muziky z regionu, která hraje ke společné večerní zábavě účinkujících i návštěvníků.

    Při organizaci festivalu výrazně pomáhají také členové souboru Danaj ze Strážnice, pro něž je setkání a spolupráce s dříve narozenými velmi motivační. Festival získal diváky různých věkových kategorií, kteří se rádi do Petrova vracejí. První ročníky daly impuls dalším skupinám u nás i na Slovensku. Po vzoru účinkujících se daly dohromady, scházejí se, trénují a tráví společně hodně volného času.

    Vinařský areál Plže nabízí příjemné prostředí pro setkání a zábavu i po skončení hlavního pořadu. K tanci a poslechu budou v sobotu večer hrát muzikanti strážnické CM Mirka Menšíka a Malé české muziky Jiřího Pospíšila z Prahy i další muzikanti.

    Každým druhým rokem se uskuteční regionální soutěž tanečníků slováckého verbuňku. Senioři vystupují i ve funkci porotců. Nejlepší verbíři pak postupují do celostátního finále na MFF Strážnice. Mladé verbíře regionu Strážnicko – Veselsko – Horňácko doprovodí CM Mirka Menšíka a CM Z Horňácka. Mnozí seniorští verbíři jsou během roku také lektory mladých tanečníků verbuňku.

TATIANA PÁLENSKÁ