Hodinku nejen na Štědrý den

08.03.2018 08:45

    Koncem ledna tohoto roku v sále Divadla na Orlí pokřtili přítomní CD s písněmi Jiřího Bulise. CD má název Hodinku nejen na Štědrý den a je to v podstatě přepis divadelního představení, které studenti JAMU hráli po dva roky na své mateřské scéně a jezdili s ním i za brněnská humna. V tu neděli se dnes už bývali studenti Ateliéru muzikálového herectví (roč. 2013–2017) Kristýna Daňhelová, Jonáš Florián, Dagmar Křížová, Veronika Morávková, Pavlína Palmovská, Martina Pawerová, Marianna Polyáková, Diana Velčická, Ondřej Halámek, Marco Salvadori, Robin Schenk sešli naposledy a definitivně. Naposledy sehráli divadelní kus Hodinku na Štědrý den. Na režii se podíleli Miroslav Ondra a Petr Štěpán, dramaturgem byl Josef Kovalčuk – uvádím je všechny, bylať to nejen derniéra tohoto představení, ale také ukončení životní etapy mnoha z nich – napříště se s nimi můžete setkat v jiných štacích, například všechny mužské a Kristýnu Daňhelovou a Dášu Křížovou zaměstnal divadelní a manažerský mág Stanislav Moša v Městském divadle – ostatní hrají v Plzni, v Ostravě, v Těšíně, v Praze… Lehké živobytí to není, říká jejich pedagožka Dada Klementová. Neboť to byla ona, která své žactvo už léta seznamuje s muzikálovou a písňovou tvorbou autorů českých i zahraničních a secvičuje s nimi jejich party, a též s písňovou a hudební tvorbou Jiřího Bulise (1946–1993), předčasně a tragicky zahynulého chomutovského rodáka, který se svou tvorbou i studentským a profesním životem upsal Brnu.

    Představení proběhlo ve svižném a rozmarném duchu a všichni zpívali a pohybovali se s jistotou jakoby získanou několikaměsíční profesionální zkušeností… nesešněrováni školním dodržováním režisérských pokynů – no, ale o to teď nejde, chtěl bych spíš upozornit na ono CD – vzniklo díky již jmenované dlouholeté příznivkyni a propagátorce Jiřího Bulise Dadě Klementové, která nabídla svým žákům písně, aranžovala je, secvičila a vedla šestičlennou kapelu, dík má být vzdán i produkci z řad studentstva, konkrétně Martinu Srbovi, starajícímu se po celou dobu nejen o představení, ale i o organizaci natáčení ve studiu a najmě o sezvání a shoufování po světě rozběhlého studentstva, je těch věcí neurekom, zejména při tvorbě cédéčka, které nemá být finančním hitem, ale spíš vyznáním… a obohacením.

    Poděkování patří i Janu Daleckému, dlouholetému členu brněnské filharmonie a pedagogovi, bez jehož fonografického nadšenectví, s nímž na magnetofonové pásky zachytil a přepsal a uchoval dávná vystoupení Jiřího Bulise v divadlech i na soukromých večírcích, bez toho by nebylo oněch několik dřívějších Bulisových CD (Tiché písně, Works) a další záznamy, ani to nejčerstvější, jež můžete objednat na adrese https://www.indiesrec.eu/alba/1539/hodinku-nejen-na-stedry-den a zkuste též v kamenných obchodech. A pospěšte si. Vánoce se blíží.

LADISLAV VENCÁLEK
Foto: autor

 

…naposledy na školní scéně.