Horská dráha v Divadle Bolka Polívky

22.01.2019 13:25

    Na jevišti jsou od začátku do konce jen sami dva, přesto se divák nenudí. Neodejde ani o přestávce, musí se dovědět, jak to vlastně dopadne. A dozví se hodně. Ani ne tak o něm, stárnoucím Pierrovi, jako spíše o ní, mladší atraktivnější ženě. Potkal ji v baru a po krátkém seznámení pozval k sobě. Do útulného pařížského bytu s výhledem na Eiffelovku.

    Tak začíná příběh s vrcholy a spády nazvaný příznačně Horská dráha napsaný současným francouzským autorem tuniského původu Ericem Assousem a v Divadle Bolka Polívky předváděný slovenským hercem Milanem Kňažkem a Evou Novotnou z činohry Národního divadla Brno. Hráli na premiéře 11. ledna a od 17. března začne alternovat pražská herečka Jitka Ježková.

    Konverzační komedie má nečekané zvraty, dáma Juliette je někým jiným, než tvrdí, ale není to jediná její proměna. Diváky potěší i lehce intimní ladění v jednom momentě, hra na tom však nestojí. Dialog probíhá klidně i vzrušeně, dáma odchází a opět přijde, mluví se o manželce a dětech na horách. „Horská dráha je příběh starého prasáka a mladé dívky, jiné postavy tam nejsou, takže můžete hádat, koho hraju. Jde o vtipný dialog s nečekaným rozuzlením. Momentů překvapení je dokonce vícero, což mám na divadle moc rád. A tady je hned několik takových obratů.“ Tak zve na představení Milan Kňažko, jemuž čeština nedělá žádný problém. Říká o sobě, že patří k hercům, kteří si myslí, že divadlo by mělo být zábavné. „Když se třeba diváci tři až pět minut nezasmějí, mám pocit provinění,“ dodává. A tuto komedii řadí k těm dobrým. I když svoji postavu označuje za starého prasáka, nemusí na každého tak hned zapůsobit. Je dobře situovaným, se sebou spokojeným chlapem, jenž si prostě chtěl užít společnost s příjemným protějškem. Dostává se ale do nečekaných zápletek…

    Eva Novotná, jak sama před premiérou prohlásila, má ráda hry založené na herecké práci. A té je v inscenaci nad míru. Své postavě dává noblesu, šarm, eleganci i fyzický půvab. Rozlišuje, když je někým a najednou zase někým jiným. Také Milan Kňažko si svoji postavu užívá, hraje civilně, nepřehrává, je svůj, ostatně brněnští diváci ho vídají častěji.

    Inscenaci uvádí Divadlo Bolka Polívky ve spolupráci se společností StageArtCZ, jejímž spoluzakladatelem je režisér Petr Halberstadt. Oběma hercům dává na jevišti volnost, dialog i jejich pohyby působí přirozeně, nikdo nic nepřehání ani v dějově vypjatých momentech. Výtvarník Jaroslav Milfajt vytvořil malé luxusnější apartmá s nočním i denním výhledem na Paříž, Hana Halberstadt navrhla kostýmy, pro Juliette jich je (i s momentem překvapení) víc.

    Horská dráha vznikla v roce 2004. Při francouzské premiéře hrál Pierra slavný Alain Delon a dámou byla Astrid Veillon.  (tr)

 


Mezi oběma protagonisty nevládne v inscenaci jen takováto pohoda.
Foto: Divadlo Bolka Polívky