Jazyková škola HLAHOLIM

21.06.2013 15:45

    Galerie Žlutý kopec v Masarykově onkologickém ústavu připravuje každý měsíc pro pacienty, zaměstnance, ale i návštěvníky zvenčí zajímavé kulturní programy. Setkat se tu lze s umělci: s výtvarníky, hudebníky, spisovateli, i s těmi, kteří chtějí přinést mezi zdi ústavu trochu dobré nálady a léčivého humoru.

    Ve středu 19. června 2013 se konal závěrečný den „školního“ či galerijního roku, před prázdninami s programem trochu překvapivým: s jazykovou výukou. Přítomným se představila jazyková škola HLAHOLIM. Název pochází z kombinace počátečních písmen dvojice společníků firmy, kterými jsou HLAváček HOnza a LIbor Machata. Oba lektoři vyzbrojení učebními pomůckami a zásadou učitele národů „škola hrou“ se bez zbytečných prodlev pustili do výukového programu. Ví se, že poslech západní hudby přitáhl nejednoho posluchače k angličtině. Ví to i dobře poučená jazyková škola výše jmenované dvojice, která se chopila kytar a zahájila zpěvem písní známých od táborových ohňů i poslechu country hudby. Jeden z aktérů přiblížil učební látku zpěvem na známou melodii, druhý simultánně překládal. Názornou ukázku bohatosti slovníku vyučované řeči přinesla anatomická deskripce lidského těla. Košatost slovníku šokovala začátečníky a obohatila slovník pokročilým. Předprázdninová hodina jazyků demonstrovala více moderních metod výuky, neopomněla však ani práci s textem. Závěrem zazněla úspěšná píseň Vorgle, tedy ta o burácích, o tom, jak sever válčil s jihem a zem šla do války.

    Výuka byla věnována brněnskému hantecu, který má své dávné kořeny v soužití mezi česky a německy hovořícím obyvatelstvem města. Později se formoval jako brněnský svéráz, výrazivo štatlařů, kteří mnohdy vtipně rozšiřovali slovník specificky místního slangu. Připomeňme alespoň jména Franta Kocourek či Pavel Číča Jelínek. Honza Hlaváček, autor čtyř knížeček psaných hantecem, a Libor Machata jsou další generací, která se snaží brněnský slang uchovat a rozvíjet. Ukázka výuky navzdory tropickému vedru v ulicích přitáhla posluchače a vzbudila zájem. Makačka na bednu, venku soncna prala jak sviňa, přitom narváno jak ve špajsce nebo na Šelepce.  (št)

 

Foto: František Kressa