První tři tóny

Jiří Prchal v Galerii Pekařská

05.09.2015 11:55

    V letech 2011–2012 probíhala rekonstrukce vnitřního bloku domu na Pekařské 52. Dům proti Fakultní nemocnici u sv. Anny je od roku 1958 na seznamu památkově chráněných budov. Prostor, který se tu po zdařilé rekonstrukci otevírá, překvapí příchozího zvenčí až nečekanou velikostí. Přitom je velmi zajímavý a vyzařuje osobitou atmosféru. Dalo by se říci: jak stvořený pro galerii. Tak se také stalo. Místo koncipované k setkávání architektů a k debatám nad novými projekty, se otevřelo i výstavám výtvarných umělců. Konala se jich již řada, připomeňme např. renomovaného malíře, bohužel již nežijícího Jánuše Kubíčka (1921–1993) nebo sochaře Miloše Vlčka (1939), který se práci s dřevem „vyučil“ u věhlasného restaurátora Heřmana Kotrby, v dílně a ateliéru na Petrově. – Romantické prostředí naplněné vůní dřeva i malířských barev bylo před lety příjemnou zastávkou mnoha návštěvníků z nejrůznějších oblastí lidského konání.

    Středeční večer 2. září oživila Galerii Pekařská vernisáž výstavy s názvem „První tři tóny Jiřího Prchala“. Ing. Jiří Prchal (1942) se prezentuje jak olejomalbou, tak dřevěnými plastikami. V obou směrech rozhodně zaujme, z jeho děl vyzařuje senzitivita, vnitřní svět vyjádřený uměřenými, výtvarnými prostředky, kultivovaným, jemným projevem. Častým inspirativním zdrojem je mu hudba, krása i tajemství ženy, ale i zájem o letectví, spíš jako odvěká touha po překonání gravitace, sen o letu. Dejme však prostor povolanému – dr. Jiřímu Stehlíkovi, který přednesl úvodní slovo. A musím říci, že zaznělo, jak zaznít má, ne vždy a každému se tak daří. – Nepříliš dlouhé, ani krátké, věcné, výstižné, přitom poeticky barevné, každému bez ohledu na úroveň výtvarného vzdělání srozumitelné, také zvučné, zřetelně artikulované. Výtvarník Prchal očima J. Stehlíka: „Dovede spojit obrazotvornost a řemeslo, vášeň a vůli“. Připomenuta je inspirace hudbou, ale také ženskou krásou. Stehlík podtrhuje také nápaditost Prchalovy plastiky. – „I zde je lyrický stejně jako v obrazech“.

    „Při pocitu štěstí, máte i pocit krásy“, tak nějak to řekl J. Stehlíkovi brněnský výtvarník při setkání na jeho chalupě u Poličky, kde má dílnu a ateliér.

    Pár slov řekl na vernisáži nakonec i autor. Poděkoval všem, že přišli, vystoupil skromně, vtipně se omluvil sousedům na chalupě za rušivé zvuky motorové pily při práci s dřevem, z něhož jeho um umí vyloupnout sochu.

    Výstava potrvá do 23. října 2015.  (št)