Komedie z Radosti – dobrá nabídka pro letní čas

    Trochu tajemný, trochu groteskní název Hnízdečko a šunkofleky má nová hra Vlastimila Pešky uvedená v premiéře 29. června 2012 na Letní scéně Radosti. Komedie o dvou mladých manželských párech, jedné sklepní místnosti a množství nečekaných i nezvaných návštěvníků je dobrou nabídkou pro letní dny. (Reprízy se budou konat ve dnech 1.–5. srpna.) Peškova, dalo by se říci crazy komedie, s podtitulem „nepravdivě pravdivá“ uspokojí návštěvníka, který po parném dnu zatouží po divadle, slibujícím především slušnou porci zábavy a uvolňujícího smíchu. Děj komedie, kterou autor také režíruje, se odvíjí od problému nikterak nového a stále aktuálního. Autor sám říká: „Děj komedie se odehrává dnes, mohl se však odehrát před dvaceti roky, ale může se odehrát i za dvacet roků, protože budou vždycky snílkové a nezaměstnaní, kteří nebudou mít na pořádný podnájem…“

    Dva mladí umělci prahnoucí po  sebevyjádření a seberealizaci obývají nevábný sklepní prostor. Hmotnými statky samozřejmě neoplývají, dosažení smělých uměleckých cílů jim maří nezbytnost vydělat něco alespoň na obživu. Pak se jeden z mládenců ožení, neřekne o tom druhému, druhý učiní totéž, neřekne o tom prvému, a oba se k tomuto kroku odhodlají v tentýž den. Jedna z nevěst je laděna na avantgardní notu, druhá je navyklá na drsnější životní podmínky, když se však ocitnou ve sklepním pokojíku, kde mají, aniž by tušily, sdílet soukromí s dalším párem, s jednou, jako s druhou to řádně zacloumá. Odtud se odvíjí série komických až ztřeštěných situací, pokračujících ve svižném sledu. Ústřední čtveřice v nich nezůstává osamocena, zejména ve chvilkách nejintimnějších je pravidelně překvapována nečekanými návštěvami i zvraty.

    Všestranně disponovaný soubor Radosti předvedl tradičně spontaneitou kypící výkon, nechyběly samozřejmě hudba a zpěv. Zde asi největší ohlas vyvolala postava domovnice Jolandy v podání Evy Lesákové. Z dobrých hereckých výkonů bych zmínil Michaelu Kotěrovou, která bez zbytečného přehrávání, jíž se komedie často nevyhne, zvládla postavu Bělorusky Soni.  (Po skončení představení byla oceněna jako nejlepší herečka uplynulé sezóny. v Radosti.) Ve hře si zahrála také autorka kostýmů Kateřina Hoferová, dramaturgem představení byl Tomáš Steiner.

    Hra měla spád a dynamiku, která však oproti první půli ve druhé zvolnila, snad proto, že některé situace již nepřekvapovaly novostí. Závěr přinesl naopak zajímavou a nečekanou pointu, ke slovu se dostaly v názvu slíbené šunkofleky. Hra obsahovala i jistý satirický osten mířící na některé módní rádoby umělecké velké projekty, kterých je vskutku snad až příliš. Komedie v režii Vladimíra Pešky, který je také podepsán jako autor hudby a tvůrce scény splnila, co diváci očekávají od komedie a letní scény. Ti, kteří se zúčastnili premiérového představení, se upřímně bavili a jistě spokojeni jako oni budou odcházet z Letní scény Radosti i ti, kteří navštíví představení, ve dnech 1. až 5. srpna, vždy od 20 hodin.

JAROSLAV ŠTĚPANÍK