Krasoplavba Bořivoje Doležala v galerii Ars

02.05.2013 12:50

Galerie Ars na České se zapsala do povědomí uměnímilovných Brňanů pravidelnými výstavami, na kterých představují zajímavé umělecké programy a osobnosti. Bořivoj Doležal patří neodmyslitelně k brněnské výtvarné scéně, na které si našel osobitý výraz.

    Autor je součástí brněnské výtvarné scény od šedesátých let a vždy působil jako samostatná osobnost, která se odmítala přiklonit k nějakému kolektivnímu programu. Jeho vývoj šel od lyrické abstrakce k postupně se vyvíjející lineární malbě. Navazuje tak na zkušenosti z práce s užitou grafikou a tvoří abstraktní geometrické kompozice s přesným konceptem.

    „…Bořivoj Doležal si zformuloval svůj manifest, protože od počátku nového malířského období stále maluje lineární malby – to byl jeho vlastní, jeho typus geometrické skladby i jeho osobitý objev…“, tvrdí o autorovi Jiří Valoch. A současně autora charakterizuje jako jedinečného tvůrce jak v podobě liniové geometrie, tak v podobě vlastní artikulace práce s textem, neboť se jeho linie staly i možnou podobou lineárního písma v užité grafice.

    Základem geometrických struktur se podle vlastních malířových slov staly stopy motouzů, namočených v hlíně rodné vesnice. Jejich struktura se stala východiskem geometrických struktur. S těmito obrazy se návštěvník setká hned na začátku výstavy. Další pokračování dokumentuje malířův vývoj geometrické symetrie, která je umocněna prozářenými vztahy mezi barvami, které nastoluje téma „světla v obrazu“. Je tu umožněn zajímavý vhled do autorovy tvorby i osobnosti.

    Výstava je realizována k malířovým sedmdesátinám a dokumentuje nejen autorův umělecký vývoj, ale představuje ho brněnské veřejnosti jako vyzrálého a osobitého autora.

KARLA HOFMANNOVÁ

 

Foto: autorka