Křest nové knihy Věry Rudolfové

18.11.2018 19:45

    V neděli 18. listopadu 2018 odpoledne se v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě uskutečnil křest nové knihy brněnské spisovatelky a novinářky Věry Rudolfové. Publikaci názvem Kraj návratů i loučení uvedl Mgr. Vít Křesadlo, ředitel Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou a novoměstský kronikář.

    Je to v pořadí už šestá autorčina kniha, věnovaná osobnostem kulturního života na Českomoravské vrchovině. „Jde o životní příběhy méně známých nebo téměř zapomenutých osobností především z Novoměstska a Žďárska,“ říká Věra Rudolfová. „Patřil mezi ně například František Procházka, který byl profesorem na reálce v Novém Městě na Moravě. Málokdo však o něm ví, že byl také spisovatelem. Pod pseudonymem Franta Župan napsal mj. humorný román pro děti Pepánek nezdara. Téměř zapomenutý je novoměstský rodák Josef Kalda. Byl autorem libreta k opeře Jaroslava Křičky Ogaři, která měla světovou premiéru 7. září 1919 v Novém Městě na Moravě. Jedna z básní Josefa Kaldy podnítila skladatele Leoše Janáčka k napsání písňového cyklu Zápisník zmizelého.“

    Mgr. Věra Rudolfová v nové knize věnovala pozornost také umělcům, kteří se sice na Vysočině nenarodili, ale rádi ji navštěvovali a čerpali tu inspiraci pro svou tvorbu. Patřila mezi ně například akademická malířka Helena Chvojková, manželka Jiřího Trnky, nebo malíř Herbert Masaryk. Ten hledal náměty v Kameničkách a v okolí Borové. Autorka rovněž čtenářům prozradila, proč je u vchodu do Jurkovičovy vily v Brně plastika sochaře Jana Štursy nebo co měli společného spisovatel Jaromír Tomeček a novoměstský rodák Jiří Židlický.

    Kniha vyšla v nakladatelství Tváře ve Žďáře nad Sázavou. Finanční podporu na její vydání poskytlo Nové Město na Moravě a také Syndikát novinářů jižní Moravy, jehož členům autorka publikaci představí ve čtvrtek 22. listopadu 2018.  (jbo)

 

Předchozí knížky Věry Rudolfové:

    Osudu navzdory (2000), Město mého srdce (2002), Kraj věčných návratů (2003), Kraj návratů a setkání (2006), Psí řeč do nebe volá (2008), Rok na zámku (2010), Kraj návratů a inspirace (2011), Kraj návratů a vzpomínek (2013), Kraj návratů i setrvání (2015).