Přijďte si popovídat s obrázky do České spořitelny

Labuť v mnoha podobách

11.09.2018 13:35

    Milovníci umění mají stále ještě v živé paměti monotematickou výstavu Havran / Raven v hale České spořitelny v Jánské ulici v Brně. Prostřednictvím grafik, kreseb a maleb – ale také díky poezii Edgara Allana Poea – jsme měli příležitost nahlédnout do myšlenek 17 českých, slovenských a rumunských výtvarníků. Výstavu připravila šumperská Eagle Gallery. V jihomoravské metropoli se jí ujala obecně prospěšná společnost Kunštát PRO FUTURO.

    Počátkem září zamířila do Brna další velice hodnotná výstava, opět ze Šumperka, tentokrát s názvem Labuť / Swan. „Těžko říct, proč zrovna labuť,“ říká ředitel šumperské galerie Tomáš Aberle. „Nápadů bylo hodně, některé se jistě časem uplatní. Vybrali jsme labuť. V umění, tedy i v grafice, je poměrně často zastoupena. Labutí jezero, černá a bílá labuť, labuť jako symbol čistoty, umírající labuť... Autory jsme nikterak neomezovali.“

    Častým námětem, zejména pro evropské umělce, je Léda s labutí. Tento antický mytologický příběh určitě znáte. Vládce bohů Zeus byl uchvácen krásou spartské královny Lédy. Přemýšlel, jak by se jí zmocnil a zároveň nepopudil svou partnerku Héru. Proměnil se v krásnou labuť, krk stočil Lédě do klína a dával jí najevo svou náklonnost. Podle jiných verzí příběhu se nechal v labutí podobě naoko pronásledovat orlem, aby v náruči Lédy našel ochranu a snadněji se s ní sblížil…

    Výstava názorně ukazuje, jak rozdílně lze zpracovat jediné téma odlišnými grafickými technikami. Zajímavé jsou především náměty zahraničních umělců, s jejichž pracemi se u nás tak často nesetkáváme. Svá díla zde představuje 29 autorů z třinácti zemí, od nejvzdálenější Číny a Indie až po sousední Slovensko a celou západní Evropu. Zastoupen je i mistr grafické techniky Václav Hollar (1607–1677); jeho kresba se stala součástí loga výstavy. Výraznou měrou pochopitelně přispěli autoři působící v České republice – Gennadij Alexandrov (pochází z Ruska), Milan Bauer, Jiří Brázda, Miroslav Hlinka, Jana Hrobařová Kotsch, Tomáš Hřivnáč, Günter Hujber, Vít John, Věra Kovářová, Jaroslav Minář, Petr Minka a Lenka Štěpaníková.

    Vernisáž zahájil ředitel obecně prospěšné společnosti Kunštát PRO FUTURO Antonín Krejčíř. Návštěvníky poté pozdravil oblastní ředitel České spořitelny Filip Malota. O vystavených grafikách se krátce zmínili ředitel Eagle Gallery Tomáš Aberle a kurátor Zdeněk Přikryl, básně recitovali Ivan Petlan a Jakub Kostelník, o příjemnou podvečerní atmosféru se postarala svými hudebními improvizacemi vynikající akordeonistka Žaneta Vítová.

Foto z vernisáže. Vlevo: Ředitel šumperské Eagle Gallery Tomáš Aberle. – Vpravo: Výtvarníci Günter Hujber a Anna Tichonova-Jordanova spolu s kurátorem výstavy Zdeňkem Přikrylem.

    Mezi účastníky vernisáže osobně zavítali i dva z vystavujících výtvarníků. Z Velkých Losin přijel malíř, grafik, básník a hudebník Günter Hujber (1966). Věnuje se především technice tečkované suché jehly na měděných deskách, dotvořených leptáním, kladivem a různými nástroji. Je členem několika výtvarných sdružení. Až z Bulharska přicestovala Anna Tichonova-Jordanova (1977). Pochází z běloruského Minska, kde vystudovala Školu výtvarných umění a Běloruskou státní akademii grafického umění. Posléze ještě absolvovala postgraduální studium teorie a dějin umění. V grafické tvorbě se zaměřuje hlavně na techniku leptu.

    Procházíte po obvodu galerie nad hlavním sálem spořitelny, prohlížíte si vystavené obrázky a říkáte si: Ano, je to dobré, moc dobré. A jak správně připomíná kurátor výstavy Zdeněk Přikryl, máte chuť pokládat otázky, vyprávět si s jednotlivými obrazy. Na to však nestačí čas vymezený pro vernisáž výstavy. Musíte přijít znovu. Znovu diskutovat, dotazovat se a přemýšlet. Při komunikaci s každým obrázkem určitě zažijete něco neobyčejného, mimořádného. Zkuste to, výstava v Jánské ulici v Brně rozhodně stojí za zhlédnutí.

    Je potěšitelné, že Česká spořitelna poskytuje své prostory zájemcům o výtvarné umění. To je zapotřebí výrazně ocenit. Na sklonku loňského léta hostila v Jánské ulici přehlídku slovenského Best of Art Brut (syrového umění), před nedávnem už zmíněnou výstavu Edgar Allan Poe: Havran / Raven. Poděkování patří také firmě Student Agency, která zabezpečila dopravu výtvarníků ze slovenského ateliéru Nezábudka. V Brně se zúčastnili 8. mezinárodního workshopu výtvarné tvorby osob s mentálním a psychickým hendikepem. Aktivity s partnerským městem Bratislava dlouhodobě podporuje i zahraniční odbor města Brna. (jbo)


O příjemnou náladu na vernisáži se postarala akordeonistka Žaneta Vítová.
(Foto: Jaroslav Bobek)


O minulých výstavách v České spořitelně jsme psali zde:

Amatérští umělci s mimořádným talentem (12. 7. 2017)
Havran ovládl Českou spořitelnu na Jánské (4. 11. 2017)