Brno se v létě rozezní folklorní i kytarovou hudbou
a Strážnice 68. Mezinárodním folklorním festivalem

Letní folklorní večery se budou v Brně konat již pošestnácté

17.06.2013 18:05

    Pro příznivce brněnského kulturního ruchu máme dobrou zprávu. Organizátoři již XVI. ročníku letních folklorních večerů oznámili před několika dny na tiskové konferenci, že cyklus zvaný F SCÉNA 2013, který v letních měsících výrazně obohacuje celoroční brněnský kulturní kalendář, se oproti loňskému ročníku vrací na nádvoří Staré radnice a tradičně také na nádvoří hradu Špilberk. Obrazně řečeno − opona F SCÉNY 2013 se otevře ve čtvrtek 27. června. Od toho dne mohou diváci na obou nádvořích až do 19. července každý čtvrtek a pátek (a to za každého počasí!) očekávat bohaté kulturní zážitky v podobě vystoupení, představení a programů vskutku špičkových folklorních souborů. Ostatně − posuďte sami: v prvním a čtvrtém (tedy posledním) týdnu uvedeného období vystoupí brněnský Vojenský umělecký soubor Ondráš, v týdnu druhém bude scéna patřit Folklornímu souboru Vršatec ze slovenské Dubnice nad Váhom, ve třetím týdnu pak dostane slovo pražský Soubor písní a tanců Josefa Vycpálka. Divákům se tak nabízí jedinečná možnost srovnání folkloru moravského, slovenského a českého regionu; nabízejí se tři prezentace lidových tanců, hudby a zvyků, které mají přes své odlišnosti i hodně společného…

    Podle Čestmíra Komárka, vedoucího uměleckého úseku Ondráše, a dramaturga Ondráše Martina Rezka je folklor přes veškerou snahu stále ve veřejnosti považován za menšinový, ba dokonce i přežitý žánr. Přitom zpravidla stačí velmi málo k tomu, aby řada lidí takový názor rychle změnila: stačí totiž navštívit některé kvalitní vystoupení, které často i diváka zvyklého na jiný styl osloví, ba oslní či dokonce ohromí − přinejmenším diváka alespoň trochu přístupného emocím, které mu zmíněné soubory nabídnou, předestřou a poskytnou… Také letos − stejně jako v loňském roce − se jedná výhradně o benefiční představení, jejichž výtěžky budou ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připsány ve prospěch sbírky na vybavení Domovů péče o válečné veterány. Mezi organizátory F SCÉNY 2013 je totiž i Ministerstvo obrany ČR, záštitu převzali ministr obrany ČR Vlastimil Picek a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, celý projekt pak je realizován za finanční podpory statutárního města Brna a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

    Zájemce upozorňujeme, že místa nejsou číslovaná, takže kdo přijde dřív, bude mít lepší možnost výběru. Vstupné činí 100,− Kč, ale důchodci, žáci a studenti i někteří další návštěvníci budou mít dvacetiprocentní slevu, přičemž děti, které ještě nepřerostly výšku jednoho metru, mají vstup zdarma. Vstupenky lze zakoupit jak na místě, tak i v předprodeji na dvou lokalitách v Brně − jednak v Turistickém a informačním centru (Běhounská 17, 542 210 863, predprodej@ticbrno.cz), jednak ve FOS Jánošík (Štefánikova 53a, 973 442 820, 604 853 801, hurakova@vusondras.cz).

Mezinárodní kytarový festival doprovodí soutěž Guitartalent´13

    Ve dnech 11.−17. srpna proběhne v Brně XXII. ročník Mezinárodního kytarového festivalu. Jeho specifikem je spojení s Kurzy Brno´13. Přihlášení zájemci tak mohou absolvovat nejen koncerty, ale i výukové kurzy a přednášky u odborných pedagogů, prostřednictvím organizátorů si mohou zajistit i ubytování a stravování.

    A nejen to: 13. a 14. srpna také proběhne Mezinárodní kytarová soutěž Guitartalent´13. Kategorie I je určena kytaristům narozeným v roce 1997 a mladším, kategorie II zahrnuje ročníky od roku 1990 a mladší.

    Jak sdělil docent JAMU a známý kytarista Vladislav Bláha (jenž také vystoupí, a to 15. srpna v duu se skvělým a velmi populárním houslistou Pavlem Šporclem), mezi interprety a vyučujícími nebudou chybět takoví vynikající kytaristé, jakými jsou profesor Akademie v Katovicích Marcin Dylla (podle Bláhy „Mistr nad Mistry“), španělský interpet flamenca Oscar Guzman, skotský profesor Matthew McAllister, Elephteria Kotzia, řecká umělkyně vyučující v Anglii, Francouzi Damien Lancelle a Judicael Petrou, italský pedagog Luciano Tortorelli, z našich pedagogů pak kromě jmenovaných V. Bláhy a P. Šporcla i Milan Tesař či Zdeněk Dvořák…

    Přihlášky na obě akce (účastníci kytarové soutěže, kteří se přihlásí i na kytarový festival, budou mít slevu) lze zasílat do 15. července na adresu: Česká kytarová společnost, o. s., Renneská 25, 639 00 Brno, kde poskytnou případné další informace (guitar@guitarcz.com).

Strážnický festival patří mezi nejstarší a nejznámější v Evropě

    Strážnický festival asi není třeba příliš představovat − právem patří k pokladům nejen našeho, ale i evropského, ba světového folklorního umění. Letos se v jihomoravské Strážnici bude konat již jeho 68. ročník, zatímco folklorní festival Dětská Strážnice zaznamená „teprve“ 31. pokračování.

    Jak řekl na nedávné tiskové konferenci prezident festivalu Jan Krist, festival se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a pořadatelem je Národní ústav lidové kultury. Tato instituce, kterou zřizuje Ministerstvo kultury ČR, má celostátní působnost a specializuje se na soudobé folklorní aktivity.

    Na letošním ročníku, který se koná 27.−30. června, bude uvedeno celkem 33 pořadů, v nichž vystoupí 2.000 účinkujících z České republiky (tj. 82 souborů a skupin) a 250 ze zahraničí. Sedm zahraničních souborů tvoří bulharský Bravo, chorvatský KUD Jedinstvo, indický Spandan Sanskrutik Trust, kostarický Ballet Folcrórico Nayuribes, maďarský Georgikon and Nagyváthy Folkdance Ensemble, turecký Anadolu Gösteri Sanatlari… a slovenský Vagonář, přičemž zastoupení slovenských souborů a sólistů je ještě širší…

    Ve verbuňku bude soutěžit 45 účastníků, přítomno bude i 22 lidových řemeslníků, v zábavních střediscích festivalového areálu bude k potěšení návštěvníků vyhrávat 13 cimbálových a 5 dechových hudeb.

JAN MERVART

Na snímku zleva: doc. V. Bláha, umělecký ředitel MKF Brno´13, dr. P. Kačírková, ředitelka TIC Brno, dr. J. Krist, prezident MFF Strážnice 2013, Č. Komárek, vedoucí uměleckého úseku VUS Ondráš, M. Rezek, dramaturg VUS Ondráš.

Foto: autor