Léto pod petropavlovskými věžemi

27.05.2014 10:25

    Stalo se před více než pěti lety, kdy se vedení Městského divadla Brno a Moravského zemského muzea, konkrétně ředitelé těchto institucí pánové Stanislav Moša a Martin Reissner, rozhodli otevřít „náměstíčko“ ohraničené muzejními budovami pod Petrovem letním divadelním představením. Je až s podivem, že s nosným, přímo se nabízejícím nápadem využití historického areálu Biskupského dvora, nepřišel nikdo dřív.

    A tak letos v období od 22. června do 13. července v romantickém prostředí historických kulis a pod, věřme, hvězdným nebem se bude konat již pátý ročník divadelních představení z produkce Městského divadla Brno.

    Když už padla zmínka o produkci, dodejme, že třetím spolupracujícím je reklamní agentura SNIP & CO, s.r.o., která je producentem letních představení na Biskupském dvoře. A když padla zmínka o letním nebi s hvězdami, třeba dodat, že počasí dosud divadlu přálo: za čtyři uplynulé ročníky nebylo zrušeno jediné představení! Snad tato informace dosavadní přízeň tam nahoře nezakřikne. A kdyby náhodou: hraje se za každého počasí s výjimkou zemětřesení, pro případ deště jsou připraveny pláštěnky. Věřme, že nebudou třeba. Ostatně, program, jako každoročně, je takový, že divák případný drobný déšť nemusí ani vnímat.

    Letošní novinkou připravenou přímo pro Biskupský dvůr a pro letní večery jak stvořenou, je populární Noc na Karlštejně. Komediální hříčku opírající se o legendu, dle které na hrad Karlštejn měly ženy zapovězen vstup, napsal v roce 1884 básník Jaroslav Vrchlický. Z jeho dramatické tvorby má tato hra největší životnost. Již několik generací diváků má v oblibě stejnojmenný film režiséra Zdeňka Podskalského s výborným hereckým obsazením a stále populárními písněmi (Jiří Štaidl – Karel Svoboda). Brněnská inscenace v režii Igora Ondříčka se opírá o film (1973) a muzikálové provedení v Hudebním divadle v Karlíně (premiéra 2004). Režisér Ondříček s ohledem na jedinečné, divadelnímu kusu padnoucí prostředí považuje za zbytečné světelné projekce. Objeví se pouze v přidané korunovační scéně Elišky, která je novinkou, stejně jako tři písňové texty Eduarda Krečmara. Hlavní role Karla IV. a jeho manželky Elišky ztělesní Jaroslav Matějka a Hana Holišová.

    MDB je známo jako divadlo, kde je vždy vyprodáno. O představení na Biskupském dvoře umocňuje zájem prostředí, které je magnetem nejen pro Brňany, ale i návštěvníky města. O brněnskou karlštejnskou noc je zájem takový, že organizátoři přidali další představení k původně plánovaným. Rádi by pak představení přenesli i na divadelní prkna stálé scény.

    Dalo by se říci, že téměř stálicí letního programu je výborný muzikál Koločava, který náleží k tomu vůbec nejlepšímu z původní muzikálové tvorby vzniklé v MDB. Legendární příběh Nikoly Šuhaje románově zpracovaný Ivanem Olbrachtem (1933) inspiroval Petra Ulrycha a skupinu Javory k vydání LP (1974) s melodiemi a písněmi na dané téma. Na brněnské inscenaci muzikálu (2001) se sešli P. Ulrych se S. Mošou, současně i režisérem inscenace.

    Ani letos nemůže chybět s Brnem spjatý Baron Trenck, připravený autorskou trojicí Stanislav Slovák, Jan Šotkovský a Petr Štěpán se švihem a humorem jak na míru letní scéně. Stejnému tvůrčímu týmu náleží i loňská premiéra Cyrila a Metoděje. Také letos diváky osloví příběh soluňských věrozvěstů ve specifickém propojení činohry a baletu.

    Mnohem více a podrobněji se možno dočíst na: www.mdb.cz a vstupenky, raději co nejdříve objednat na: predprodej@mdb.cz a pak jen držet pěsti, aby počasí i tentokrát divadlu přálo.  (št)

 

Foto z tiskové konference: Petr Michl