Medailéři vystavují

04.03.2014 16:20

    Moravské zemské muzeum zve do Mramorových sálů Biskupského dvora na 6. salon Asociace umělců medailérů 2013.

    Brněnské muzeum stálo u zrodu prvních medailérských přehlídek Asociace a s medailí je spjato již od svého založení. Numismatické oddělení vlastní početnou sbírku, dokumentující historický vývoj medailí, kterou průběžně doplňuje o současnou medailérskou tvorbu. Návštěvníci výstavy mají nyní mimořádnou příležitost seznámit se se současnou tvorbou našich předních výtvarníků, členů AUM. Zastoupeny jsou nejen klasické ražené a lité medaile a plakety, šperky, plastiky, kresby, grafiky nebo pamětní mince, ale i díla zhotovená z méně obvyklých materiálů, jako je vosk nebo marcipán.

    Výstava nabízí k vidění na dvě stě padesát exponátů z rukou více než dvou desítek autorů. Nutno připomenout, že mnozí naši medailéři patří dlouhodobě mezi světovou špičku. Mezi exponáty například nechybí skleněné medaile s brilantně rytými portréty osobností nedávno zesnulého Jiřího Harcuby, jednoho z našich nejvýznamnějších a světově nejuznávanějších medailérů. Naproti tomu výstava představuje i díla naší nejmladší medailérské generace, absolventů Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy v Jablonci nad Nisou.

    Otevřeno je v úterý 9–15 hodin, středa–pátek 9–17 hodin, sobota a neděle 13–18 hodin, a to až do 18. května 2014.  (jis)

 

Foto: autor